Érdekel a természetgyógyászat? Szeretnél többet tudni róla? Ez az írás, azért született, hogy közelebbről bemutassa a természetgyógyászatot.
A természetgyógyászat célja a testi-lelki egészség megőrzése, szükség esetén annak helyreállítása. A természetgyógyászatnak számos szakága van, amelyekben az a közös, hogy a természet erőit és a szervezet öngyógyító képességét használják a gyógyítás során.
A természetgyógyászat története
A természetgyógyászat hosszú múltra tekint vissza, hiszen az emberiség történetében mindig is fontos szerepet játszott a természet erőinek használata.
Azoknak az eljárásoknak a jelentős része, amelyeket ma a természetgyógyászat körébe sorolnak a régmúlt időkben keletkeztek. Példaként említhető e tekintetben a hagyományos kínai orvoslás vagy az indiai ájurvédikus orvoslás.
A 20. század harmincas éveiben a materializmus, az iparosodás, és a természettudományos szemléletű nyugati orvoslás, úgy tűnt, hogy háttérbe szorítja a természetgyógyászatot. A későbbiekben azonban egyre többen hátat fordítottak a túlzott anyagelvűségnek.
Megjelent az igény egy emberközpontúbb szemléletmódra és egy emberközpontúbb orvoslásra is. A hetvenes években kezdett világszerte újra középpontba kerülni az ember testi-lelki-szellemi szemléletű megközelítése, az ember kizárólagosan biológiai lényként való meghatározása helyett.
Ez a folyamat Magyarországot is elérte, megjelentek a természetes gyógymódok első képviselői. Önművelő módon szerezték be az információkat és tanulták a különböző természetgyógyászati módszereket. Egyre népszerűbbé váltak a természetgyógyászat eszközei, ez pedig megalapozta azt, hogy a későbbiekben beépüljön az egészségügyi és jogi rendszerbe.
1997-ben egy jogi szabályozás után az egészségügyben már hivatalosan is megjelent egy új szakma: a természetgyógyászat.
A természetgyógyászat szakágai
A természetgyógyászat különböző eljárások sorát használja, ezek a módszerek mind a szervezet saját öngyógyító mechanizmusát hivatottak beindítani.
A következőkben azokat az irányzatokat mutatom be, amelyekből vizsgát lehet tenni ma Magyarországon.
Akupresszúra
Az akupresszúra a hagyományos kínai orvoslás és az akupunktúrás pontok, vezetékek ismeretén alapul.
Az akupresszőr az akupunktúrás pontokat ujjnyomással vagy más mechanikai hatással kezeli. Végezhet kínai masszázst, köpölyözhet, alkalmazhatja a fül akupresszúrát, a fül akupunktúrás pontjainak stimulálását. Ezek mellett használhatja a moxa kezelést, amely során egy moxa rúd izzó végével, hőhatással stimulálja az akupunktúrás pontokat.
Fontos megemlíteni, hogy egy akupresszőr nem kezelheti tűvel az akupunktúrás pontokat. A tűvel való kezelést csak orvosi végzettséggel rendelkezők, vagy kínai orvosi egyetemen végzett szakemberek használhatják Magyarországon.
Alternatív fizioterápia
Az alternatív fizioterápia a természet erőit állítja a gyógyítás szolgálatába. Vizet, gyógyvizet, napfényt, hőt, a Föld elemeinek és energiájának a jótékony tulajdonságait használja.
A kezelési módszerei közé tartoznak többek között: a lemosások, zuhanyok, pakolások. Ezeken kívül életmódi elvek oktatását, mozgásterápiát, masszázst, és gyógynövényeket is alkalmaz egy alternatív fizioterapeuta.
Alternatív mozgás- és masszázsterápia
Olyan távol-keleti mozgássorok végzésre tanítja meg a kliensét, amelyek annak egészségmegőrzését, gyógyulását szolgálják. E mellett masszázsterápiát is végez.
Az alternatív mozgás- és masszázsterapeuta által ismert mozgásformák és masszázstípusok:
Mozgásformák
🔲 Qigong (ejtsd: csikung)
🔲 Taichi (ejtsd: tajcsí)
🔲 Wai Tan Kung (ejtsd: vaj than kung)
🔲 Jóga
Masszázstípusok
🔲 Thai
🔲 Shiatsu (ejtsd: siacu)
🔲 Do-in (ejtsd: duin)
Kompetenciájába tartozik még a csoportos egészségmegőrző mozgásprogramok vezetése is.
Bioenergetika
A bioenergia az élő szervezetet körülvevő energiamező, amely a test különböző energiacsatornáin keresztül áramlik. Ez az áramlás fizikailag nem vagy csak közvetve mérhető. A bioenergetika a bioenergia szintet befolyásoló tényezőket értékeli, vizsgálja.
A bioenergetikával foglalkozó szakember a kliens energiamezejét felméri, majd a saját energiamezejének felhasználásával a kliens energiamezejének a befolyásolására törekszik. Olyan energiákat juttat a klienshez, amik az egészségének megőrzését szolgálják. Számos bioenergetikai módszer létezik, mint például a reiki.
Életmód tanácsadó- és terapeuta
Segít a klienseinek az életmódjuk átalakításában, a testi-lelki ártalmak csökkentésében, és az egészség megőrzésében vagy helyreállításában.
Egy életmód tanácsadó jártas kell, hogy legyen más természetgyógyászati ágakban is (masszázs, mozgásterápiák, gyógynövényismeret, hidroterápia, légzőgyakorlatok). Ismernie kell a mentálhigiéné alapelveit és mindezeket alkalmazza a kliens életmódjának átalakítása érdekében. Röviden összefoglalva: az egészséges életmódhoz szükséges ismereteket, elveket ad át a kliense számára.
Fitoterápia
A fitoterapeuta gyógynövényekkel foglalkozik, állapotfelmérés után gyógynövényes terápiát dolgoz ki. Ismeri a fűszer- és tápláléknövények hatásait a szervezetre, bizonyos esetekben táplálkozási tanácsokat is kell, hogy adjon. Ugyanakkor orvosi diagnózist nem állíthat fel.
A tanácsadás során tájékoztatja a klienst a gyógynövények és fitoterápiás termékek használatáról, megtanítja a gyógytea készítésére, adagolására. A fitoterapeuta a kezelés ideje alatt folyamatosan figyeli a kliens állapotát, ha kell akkor módosít a terápián.
Fülakupunktúrás addiktológia
A fülakupunktúrás addiktológus a fülkagylón végez kezelést terápiás céllal.
A fül meghatározott pontjainak szúrásával a szenvedélybetegségekből (dohányzás, alkohol, drog) való leszokást segíti. Továbbá segítséget nyújt a magatartás függőségek megszüntetésében is (evés, játék, internet, vásárlás stb.).
Kineziológia
A kineziológia az emberi képességek fejlesztésével, egészségmegőrzéssel foglalkozik. Ezt a múltban és a jelenben elszenvedett stresszek, traumák semlegesítésével éri el.
A megoldásra váró probléma meghatározása után a kineziológus speciális technikát – izomtesztelést – alkalmaz a terápia során. Az izomtesztelés alapja, hogy bármely stressz vagy negatív gondolat változást idéz elő a testben, tehát az izomtónusban, ezt érzékeli a kineziológus. Az izomtesztelés során enyhe nyomást gyakorol a kliens karjára. A kar izmai erősen tartó vagy elgyengülő izomtónussal reagálnak.
A kineziológus célja, hogy felszínre hozza a tudatalattiban lévő negatív érzelmeket, majd ez által lehetővé válik azok oldása.
Reflexológia
A kéz, a láb és a fül reflexzónáit ujjnyomással vagy más mechanikai hatással kezeli. A kezelés közben figyeli a kliens jelzéseit, lejegyzeteli azokat, majd feldolgozza a kapott információkat és kezelési tervet állít össze.
A kézen, lábon, és a fülön található zónák összeköttetésben állnak egy-egy szervvel, testrésszel. Kezelésükkel reakciót lehet kiváltani a kezelt zónákhoz tartozó szervekben. Ennek köszönhetően elősegíthető az egyes szervek megfelelő működése.
Szemtréning
A szemtréner olyan komplex terápiát alkalmaz, melynek segítségével a látászavarok javíthatók, a fáradt szemek pihentethetők, a szem alkalmazkodóképessége erősíthető.
Állapotfelmérés után a szemtréner a látás javításának céljából kezelési tervet dolgoz ki. Betanítja a kliensének a látásjavító gyakorlatokat, ezen kívül egészséges életmóddal kapcsolatos ismereteket ad át.
Holisztikus szemlélet
A természetgyógyászat holisztikusan, tehát teljes egészében vizsgálja az embert. A holisztikus szemlélet szerint az ember mélyen és elválaszthatatlanul kapcsolódik a környezetéhez.
Egy emberről pontos információkat csak akkor kaphatunk, ha az őt körülvevő környezettel együtt vizsgáljuk. Maga az ember is egy egységes rendszer, amelyben a test, a lélek, a szellem, és a tudat nem választható szét. Az ember nem egymástól elszigetelt szervek és ezektől független lelki működésekből épül fel, éppen ellenkezőleg a test-lélek-szellem-tudat-környezet egységéből.
Amikor egy kórfolyamat létrejön az nem csupán kórélettani, biológiai elváltozás, hanem az adott személy életútjában bekövetkező esemény, egyfajta jelzés. Ilyen esetben nem csupán a testi vagy lelki elváltozást szükséges helyreállítani, hanem meg kell érteni a jelzések üzenetét. A helyreállításhoz meg kell látni a történések okait, majd ezek feltárása után már hatékonyan történhet az egyensúlyi állapot helyreállítása.
Amikor az ember harmóniában van, egészséges, a betegségek nem tudják elérni. Ebből következik, hogy nem létezik gyógyíthatatlan betegség!
A természetgyógyászat és a modern orvostudomány kapcsolata
A természetgyógyászati módszerek hosszú évszázadok, évezredek tapasztalatain alapulnak. Az évszázados hagyományokon alapuló természetgyógyászat és a modern orvostudomány jól kiegészítik egymást. A kettő együtt hatékonyan együttműködhet a megelőzésben és a gyógyításban.
A legjobb megoldás az, ha az orvos és a természetgyógyász tiszteli és elismeri a másik terület eszközeit, módszereit, és tudását. Majd a gyógyítás során a pácienssel együttműködve holisztikus szemléletben, illetve a tudomány eszközeit felhasználva alkalmazza azokat.
Miben tud segíteni a természetgyógyászat?
🔲 Segít a szervezet öngyógyító folyamatait aktivizálni.
🔲 Alkalmazható megelőzésre, az egészség fenntartására.
🔲 Jól használható fájdalomcsillapításra, a közérzet javítására.
🔲 Támogatja a stressz csökkentését, a lelki egyensúly fenntartását, az idegrendszer kiegyensúlyozását.
🔲 Fokozza a szervezet fizikai és lelki rugalmasságát, alkalmazkodóképességét, ezáltal erősíti az immunrendszert.
🔲 Támogatja a pozitív beállítódást.
🔲 Tanácsokkal szolgál a helyes életmód, életvitel kialakításához.
🔲 Segíti a nehezített élethelyzet feletti kontroll megőrzését, visszaszerzését.
Még több információt szeretnél?
További írásokat találsz a blogomon masszázs, mozgás, és egészség témakörben.