Az életmódváltás lehet hatékony és eredményes, ehhez néhány alapelvet szükséges betartani. Ebből az írásból kiderül, hogy melyek ezek.
A hatékony és eredményes életmódváltás nem csupán a táplálkozás megreformálását jelenti, hanem megcélozza az egészséges életmód megteremtését, és annak hosszú távú fenntartását is.
Miért fontos a helyes életmód?
A helyes életmód ahhoz szükséges, hogy az életedet magas tudatszinten tudd élni, és ki tudd használni a benned rejlő képességeket.
Az élet a folyamatos fejlődésről, tanulásról, az alkotói képességeid használatáról szól. A helyes életmód abban támogat téged, hogy az előbb felsorolt dolgok végbe tudjanak menni. Másképpen fogalmazva: a helyes életmód abban segít, hogy önmagad legjobb verziója lehess.
A helyes életmód elősegíti a jó közérzetet. Ha a táplálkozásod rendben van, eleget pihensz, és kiegyensúlyozott a lelki világod, akkor jól fogod érezni magad.
A lelke mélyén mindenki erre vágyik, mindenki jól szeretne lenni. Akkor tudsz igazán adni a világnak, a családodnak, a párodnak, a gyermekednek, a barátaidnak, a hozzád fordulóknak, ha jól vagy.
Életmódváltás: hogyan csináljam jól?
Az életmódváltás gondolata akkor fogalmazódik meg általában, ha az élet valamely területén hiányt élsz meg, nem érzed jól magad, vagy már a tested és a lelked is jelez, hogy kissé letértél a helyes útról.
Mégis, hogyan lehet jól csinálni az életmódváltást? Hogyan lehet hatékony és hosszú távon fenntartható?
Összegyűjtöttem számodra néhány tippet, amelyek segíthetnek az életmódváltásban.
Gondold át, hogy pontosan mit szeretnél
Érdemes alaposan megvizsgálni a saját helyzetedet, majd ez alapján egy célt kitűzni. Fogalmazd meg, hogy az életed mely területein szeretnél változásokat eszközölni!
Például gondolkozhatsz az étkezésed átalakításán, és azt is tervezheted, hogy elkezdesz rendszeresen sportolni, mert fogyni szeretnél. Lehet, hogy a napirended is átalakításra szorul, mert nem tartod megfelelőnek, és még sorolhatnám. A lényeg az, hogy legyen megfogalmazva az elérendő célod.
Tájékozódj
Ehhez talán a legjobb az, ha megkérdezel olyanokat, akik jártasak a témában, vagy már elkezdték az életmódváltást. Ajánlott meghallgatni másokat, figyelembe venni a tanácsaikat, tapasztalataikat, hogy felkészülten vághass bele az életmódváltásba. E mellett érdemes könyveket, cikkeket olvasni a témában, vagy egy tapasztalt szakembert felkeresni.
Egy dolgot viszont fontos figyelembe venned: mindannyian kicsit másképpen működünk. Ami az egyik embernek bevált, az nem biztos, hogy nálad is hatékonyan működik. Javasolt a belső hangodra is hallgatni a tájékozódás során, és ez alapján megtalálni a számodra legjobb módszereket, praktikákat az életmódváltáshoz.
Mérd fel az aktuális testi-lelki állapotodat
Valahonnan el kell indulni, de mindenki máshonnét kezdi. A sikeres életmódváltás alapja az, hogy tisztában legyél a jelenlegi állapotoddal, így könnyebb lesz reális célokat kitűzni önmagad elé. Érdemes képalkotó vizsgálatokat elvégeztetni, például egy vérvételt. E mellett konzultálhatsz a háziorvosoddal, egy életmód-tanácsadóval, vagy egy képzett természetgyógyásszal.
A vizsgálatok pontos képet adnak arról, hogy milyen típusú tápanyagokat, vitaminokat, ásványi anyagokat szükséges esetlegesen pótolnod. A szakemberek abban tudnak tanácsot adni, hogy milyen ütemben és milyen módszerekkel haladj az életmódváltás során, illetve segíthetnek a számodra megfelelő mozgásformák megválasztásában is.
Készítsd fel magad mentálisan is az életmódváltásra
A legtöbben tudjuk a lelkünk mélyén, ha nem folytatunk önmagunk számára kedvező életvitelt. A kedvezőtlen szokások bármikor lecserélhetők előnyös szokásokra. Ki lehet törni a megszokásból, viszont akadhatnak nehézségek ebben a folyamatban. Az életmódváltás kezdeti szakaszában csábító és kényelmes megoldás lehet a régi, kedvezőtlen szokásokhoz való visszatérés. Ez a folyamat először az elmédben történik, ugyanis az elméd szeretné azt, hogy visszatérj a megszokott régi dolgokhoz.
Érdemes a nehezebb helyzetekben figyelmeztetned önmagad, hogy a jóllétedet és a kiteljesedésedet szolgálja az életmódváltás. Minél többször hajtod végre az új, előnyös szokásokat, annál gyengébbé válnak a régi, kedvezőtlen szokások. Ajánlott olyan gyakorlatokat végezni, amelyek segítenek téged az elmédben zajló gondolatok uralásában. Például egy séta a természetben, a rendszeres meditáció, a sport, vagy éppen a jóga ebben segítségedre lehet.
Kezdd el beépíteni az új szokásokat az életedbe
Erről szól tulajdonképpen az életmódváltás. Ez a folyamat energiabefektetéssel jár, hiszen olyan dolgokat szükséges beépíteni a napirendedbe, amik nem szerepeltek eddig benne. Ha például nem edzettél, sportoltál rendszeresen, helyet kell találnod ennek a napirendedben. A táplálkozásod megreformálása nem csak a bevitt ételek minőségének megváltozását, hanem az étkezések idejének megreformálását is jelentheti.
Egy a lényeg: építsd be az új szokásokat az életedbe! Hidd el, hogy napról-napra, hétről-hétre könnyebb lesz, és az eredmények is jönni fognak. Egy idő után automatizmussá válnak az új, előnyös szokások, te pedig egyre jobban érzed majd magad.
Légy türelmes
Az újévi fogadalmak sikertelensége mögött általában az áll, hogy túl sok elérendő célt tartalmaznak. Éppen ezért az életmódváltás során se egyszerre reformálj meg mindent, és ne várj azonnali eredményeket! Lehetnek ugyan kivételek, de általában időre van szükség a változásokhoz. A türelem megléte kulcsfontosságú, ne várd el azt, hogy egyik pillanatról a másikra átváltozik a tested.
Amit érdemes elkerülni azok a drasztikus és ultragyors változást ígérő életmódváltó programok és diéták. A fokozatos, jól megtervezett változás lesz hosszú távon kifizetődő, bármiről is legyen szó.
Felejtsd el a régit
Az élet a folyamatos fejlődésről szól. Eljön az idő, amikor magad mögött kell hagynod dolgokat, azért, hogy fejlődj és szintet léphess. Természetesen előfordulhatnak visszaesések, jöhetnek nehezebb szakaszok az életmódváltás során.
Ha nehezebb életszakaszon mész át, akkor bátran kérj külső segítséget, támogatást. Ezekben a szakaszokban pihenj eleget, gondoskodj a saját feltöltődésedről, így könnyebben elkerülhető a tartós visszaesés, a régi, előnytelen szokásokhoz való visszatérés.
Csináld csapatban az életmódváltást
Könnyebb lehet az életmódváltás, akkor, ha végig ott van valaki melletted. Ha sikerült egy barátot vagy egy családtagot is elkötelezni az életmódváltás mellett, akkor együtt még hatékonyabbak lehettek.
Közösen meg tudjátok beszélni az életmódváltásotok történéseit, megoszthatjátok egymással a tapasztalataitokat, és motiválhatjátok egymást. Az utóbbi különösen jól tud jönni egy nehezebb szakaszban.
A teljes egészség alappillérei
A cikk végre hagytam négy olyan dolgot, amelyeket szükségesnek tartok a teljes egészség megteremtéséhez, függetlenül attól, hogy életmódváltásban van valaki, vagy sem.
Rendszeresség
Előnyös, ha van egyfajta rendszeresség az életedben. A rendszeresség elősegíti a produktivitást, mert folyamatosan az az érzésed, hogy haladsz a célod felé. Jó a testnek és a léleknek is, segít megőrizni a belső békét.
Mozgás
A rendszeres mozgás az egészség egyik alapja. Ami nem mozog az berozsdásodik, ezért kifejezetten fontos mozgás. Azzal, hogy rendszeresen sportolsz meg tudod őrizni a tested egészségét.
Aktív szellemi élet
A fizikai mozgás mellett lényeges, hogy aktív szellemi életet is élj. Az olvasás, a tanulás, a gondolkodás segít frissen tartani a memóriát és fejleszt téged.
A tudatosság fejlesztése
A tudatosság fejlesztése nagyon fontos, mert támogat téged a világ működésének megértésében. Nem csak biológiai lény vagy, hanem annál sokkal több. A tudatosság segít, hogy túlláss anyagi világon, és meg tudd érteni a dolgok mögöttes tartalmát.
Még több információt szeretnél?
További írásokat találsz a blogomon masszázs, mozgás, és egészség témakörben.