A keleti masszázstechnikák célja, hogy biztosítsák a testben áramló energiák akadálytalan haladását. Ez ugyanis az egészség alapja.
Rövid történeti áttekintés
A keleti masszázstechnikák gyökerei Indiába és Kínába nyúlnak vissza. Ha az időtávlatokat vizsgáljuk, akkor azt tapasztalhatjuk, hogy Indiában már i.e. 3000 környékén masszíroztak. A kínai történetírás feljegyzései pedig arról tanúskodnak, hogy Kínában i.e. 2700 körül használták a masszázst.
Más ázsiai országokba a két fő centrumból – Indiából és Kínából – jutottak el a különböző gyógyító eljárások, így a masszázstechnikák is. Majd miután átvették a tudást, a helyi elképzelésekkel keveredve önálló rendszereket hoztak létre.
Így jött létre Thaiföldön a thai masszázs, vagy Japánban a különféle masszázstechnikák, mint a Shiatsu vagy a Do-in.
A keleti masszázstechnikák alapelvei
A keleti gyógyászat szerint az emberben találhatók különböző csatornák, amelyekben energia áramlik. Ha az energiaáramlás akadályokba ütközik, akkor egyensúlytalanságok lépnek fel.
A keleti masszázstechnikák arra törekednek, hogy visszaállítsák a normál energiaáramlást. A cél tehát nem csupán az izomzat kezelése, hanem az energiaáramlás helyreállítása.
A keleti masszázsok nem a tünetekre koncentrálnak, hanem a tüneteket kiváltó okok megszüntetésére. Az indiai ájurvédikus orvoslás és a hagyományos kínai orvoslás is részletes diagnosztikai rendszerrel rendelkezik. A kezeléseket mélyreható állapotfelmérés előzi meg, a tüneteket kiváltó okok megismerésének céljából.
A keleti masszázsok jelentős része a földön, masszázsmatracon vagy gyékényszőnyegen történik. Ezzel hangsúlyozva azt, hogy a masszőr és a kliens egyenrangú egymással. Gyakori a keleti masszázsoknál az is, hogy ruhában zajlik a kezelés. A ruhás masszázskezelés azért alakult ki, mert a keleti masszázstechnikák elsősorban nem az izomzatra, hanem a testben zajló energiaáramlására összpontosítanak.
A keleti masszázstechnikák fajtái
Thai masszázs
A thai masszázs elméletének alapjait a kínai masszázsból, az indiai ájurvédikus masszázsból, és a jógából vette át. Célja az energiarendszer kiegyensúlyozása. A masszázs az izmok nyújtásával, nyomásával a szabad energiaáramlást segíti elő. A nyújtással járó kimozgatásos technikák minden főbb izom-, és ízületcsoportot átmozgatnak.
Ezek mellett leggyakrabban hüvelykujjal történő pontnyomásos technikákat alkalmaz a masszőr. Egyes nyomások történhetnek talppal, tenyérrel, és könyökkel is. A kezelés talajon, vékony szivacson történik, a kliens könnyű ruhában van. A masszőr a szükséges erőt nem az izmai megfeszítésével, hanem a saját testsúlyával éri el.
Kínai masszázs
Elsősorban Tuina néven ismerik, a hagyományos kínai orvoslás terápiás eljárásainak egyike, egyenrangúnak tekinti az akupunktúrával. A kínai masszázs célja a szervezetben áramló energia befolyásolása. A technikái közé tartozik: az akupunktúrás pontok kézzel történő kezelése, különböző masszázsfogások alkalmazása, kimozgatásos technikák.
Vannak stimuláló jellegű (yang jellegű), és nyugtató hatású (yin jellegű) fogások. A kínai masszázsnak két célja lehet: az erősítés vagy a nyugtatás. Ha erősíteni szükséges, akkor a yang jellegű, ha nyugtatni szükséges, akkor a yin jellegű technikákat használja a masszőr. Egyik előnye a kínai masszázsnak, hogy olyan pontok is kezelhetők vele, amiket akupunktúrával nem lehet.
Ájurvédikus masszázs
Az indiai ájurvédikus orvoslás több masszázsfajtát kifejlesztett. A masszázsokat melegített olajjal végzik, az olaj típusát az egyén alkatának megfelelően választják ki. Ez nagyon fontos, ugyanis a masszázs során használt olajnak nem csupán annyi a feladata, hogy megkönnyítse a masszőr dolgát. A bőrbe masszírozott olajnak az adott személy típusához (vata, pitta, kapha) tökéletesen illenie kell.
Az ájurvédikus masszázs lehet fejre, lábra, teljes testre kiterjedő.
Shiatsu
A Shiatsu (ejtsd: siacu) a kínai gyógyaszatra épülő, Japánban kialakult akupresszúrás masszázs. Magyarra fordítva ujjnyomást jelent, utalva arra, hogy a masszőr leginkább hüvelykujjal történő nyomást alkalmaz a kezelés során. E mellett egyes fogásoknál tenyérrel, könyökkel, vagy térddel is dolgozik a terapeuta. A nyomó technikákon kívül fontos szerepet kapnak a nyújtások is. A más masszázsrendszerekben alkalmazott simítást, gyúrást, dörzsölést nem alkalmazza a Shiatsu.
Hasonlóan a többi kelet-ázsiai masszázstechnikához a kezelés a talajon történik. A kliens könnyű ruhát visel, amely lehetővé teszi a szabad mozgást. A terapeuta az egész testet kezeli, fő célja a harmónia helyreállítása, a testben áramló energiák szabad útjának biztosítása.
Do-in
A Do-in (ejtsd: duin) egy Japánban kifejlesztett önmasszázs technika és gimnasztikai gyakorlatokat tartalmazó rendszer. Alapja a kínai orvoslás, hiszen a fő cél a Do-in esetében is a megfelelő energiaáramlás biztosítása. Ezt az energia-csatornák, illetve az akupunktúrás pontok célzott kezelésével lehet elérni.
A Do-in egymásra épülő gyakorlatokból áll, amelyek között szerepelnek ütögető technikák, nyújtások, kitartott mozdulatok. Nagy előnye ennek a technikának, hogy nem igényel semmiféle eszközt, és egy külső személy (masszőr) segítségét sem. A technikákat bárhol, bármikor lehet gyakorolni. A Do-in használható betegségek megelőzésére, a jó közérzet biztosítására, reggeli tornaként, vagy a fáradtságérzet oldására.
Keleti és nyugati masszázs: mindegyik tud segíteni
A keleti masszázstechnikák más szemlélettel közelítenek az emberhez, mint a nyugati masszázsok. Holisztikusabb megközelítést alkalmaznak, az egész test egyensúlyba hozását célozzák meg. A masszázskezeléseket részletes állapotfelmérés előzi meg.
A nyugati masszázsok elsődleges célja a feszült izomzat lazítása, illetve egy általános ellazultság érzés létrehozása. Az izmok és a kötőszövet kezelése kerül fókuszba. A nyugati masszázsok elsősorban a fájdalmas területre összpontosítanak.
Vannak különbségek a technikák kivitelezésben, eltérő elveket követnek, de mindegyik egyaránt hatásos.
A legfőbb cél ugyanaz a keleti és a nyugati masszázstechnikák esetében is: segítséget nyújtani másoknak, támogatni az egészség helyreállítását és annak fenntartását.
Még több információt szeretnél?
További írásokat találsz a blogomon masszázs, mozgás, és egészség témakörben.