Mitől válhat feszessé az izomzat? Milyen módszerekkel érhető el a kötött izomzat lazítása? Ebben a cikkben ezekre a kérdésekre válaszolok.
A tested azért van, hogy használd és mozgásban legyen. Ha nem használsz egy bizonyos mozdulatsort, akkor egy idő után beszűkül annak a mozgástartománya. Például, ha nem guggolsz rendszeresen, akkor nehézkessé válhat akár egyetlen szabályos guggolás kivitelezése is.
A feszes izomzat általában a nem megfelelő életmód és testhasználat hatására alakul ki. A jó hír viszont az, hogy a kötött izomzat lazítása lehetséges, és ajánlott ezt minél előbb meglépni, ha fennáll.
Milyen okokra vezethető vissza a kötött izomzat kialakulása?
Munkavégzés során merev testtartás
Vannak bizonyos foglalkozások, amelyek végzése merev és egyoldalú testtartással jár. Az egyik ilyen az állómunka, de a kemény fizikai munkát végzőknél is gyakran előfordul a munkavégzés közbeni merev testtartás. Kertészek, raktárosok, tűzoltók, építkezéseken dolgozók nagyfokú fizikai terhelésnek vannak kitéve.
Ha terhelve vannak az izmok, akkor rövidülnek is. A szervezet bizonyos fokig képes visszaállítani a normál izomtónust. Ha viszont a merevség létrejötte után nincsenek nyújtva az izmok, akkor kötöttségük tartóssá válik, és egyre merevebbek lesznek.
Mozgásszegény életmód, ülőmunka
A sok ülés hatására a fenék, a combhajlító izmok, a hát, és a has izmai legyengülnek. Aztán egy idő után már nem képesek a normális testtartást biztosítani. A csípőízületek viszont feszessé válnak a mozgásszegény életmód hatására. Felborul a test izomegyensúlya, néhány izom túlnyúlik, néhány túlfeszül.
Sportolás nyújtás nélkül
A rendszeres sportolás nagyszerű dolog, mert erőssé, ellenállóvá, és egészségessé tesz. Azonban egyes izmok rövidülésre hajlamosak, ha terhelést kapnak.
Erőkifejtés során az izomzat összehúzódik. Minél nagyobb a terhelés annál rövidebb állapotba kerül, és annál nehezebben tud visszatérni a nyugalmi helyzetébe. Ha pedig nem kerül vissza a nyugalmi pozícióba, akkor feszes marad, ami az izomegyensúly felbomlásához vezet.
Túledzés
A jóból is megárt a sok. Edzeni, karban tartani a tested jó dolog, a túledzés viszont az előnytelen kategóriába tartozik. A túledzés során túl magasra teszed a lécet, és már nem tudod azt átugrani. Az eredmények túlzott hajszolása egy idő után átvált negatív irányba, és a kívánt eredmények megérkezése helyett a teljesítmény csökkenése fog következni.
Egyik mellékhatása a túledzésnek a kötött izomzat kialakulása lehet. Az izmok túledzés esetén nem kapnak elég időt a regenerálódásra.
Rossz testtartás
A helytelen testtartás kialakulhat gyermekkorban, de felnőttkorban is létrejöhet. Felnőttkorban gyakran azért jön létre, mert nem megfelelő magasságú asztalnál dolgozik valaki, folyamatosan a laptop előtt görnyed, a telefonját nyomkodja, vagy egyoldalasan használja a testét, mint például a fodrászok, fogorvosok, vagy a teniszezők.
Ha az egyik testtájon tartáshiba jön létre, az bizony kihatással van más testrészekre is, hiszen a test minden pontja valamilyen formában kölcsönhatásban van egymással. A rossz testtartás hatására egyes izomcsoportokra a kelleténél kevesebb terhelés jut, míg más részekre plusz teher hárul.
Tartós stressz
A kötött izomzat lazítása tartós stressz esetén is szükségessé válhat. Ha a stressz hosszú ideig fennáll, akkor az izmok is tartósan feszülésben maradnak. A szervezet reflexszerű reakcióval válaszol a stresszre, összehúzódnak az izmok. A test vészüzemmódba kapcsol, és stresszhormonokat termel.
Ebben az esetben az izomlazító krémek teljesen hatástalanok maradnak. Ilyenkor a stresszt kiváltó ok megszüntetése, illetve a fizikai terápia tud segíteni.
Kötött izomzat lazítása: módszerek amik segítenek
Az okok részletezése után jöjjenek az eszközök, amelyek segítenek feloldani az izmok merevségét! Az alábbi technikák hatékonyan használhatók akkor, ha a kötött izomzat lazítása a fő cél. Ajánlott egymással párhuzamosan alkalmazni ezeket a módszereket, mert felerősítik egymás hatását.
Masszázs
A masszázs nagyszerű módszer a kötött izomzat lazítására, legyen szó svéd masszázsról, vagy kelet-ázsiai masszázstechnikákról, mint például a thai masszázs. A thai masszázs egyik fő célja a rugalmasság létrehozása. Fogásai között fontos szerepet kapnak a nyújtások. A nyújtások során az ízületeket a normál mozgástartományukhoz képest kissé megnyújtja a masszőr, ami segíti a feszes izomzat helyreállítását. A thai masszázs rendszeres alkalmazásával elérhető a kötött izomzat lazítása.
Mozgásterápia
A mozgásterápiás módszerek közé tartozik a Qigong (ejtsd: csikung), a Taichi (ejtsd: tajcsí), a Wai Tan Kung (ejtsd: vaj than kung), vagy éppen a jóga. Ezekre a módszerekre jellemzőek a lassú, hosszan kitartott mozdulatok, és nem csak a testet, hanem a szellemet is képesek ellazítani. Megmozgatnak olyan izmokat, izomcsoportokat, amiket ritkán használsz. Például a jóga gyakorlatok rendszeres végzésével megvalósítható a kötött izomzat lazítása, és visszaállítható az ízületek normális mozgástartománya.
Izomnyújtás
Az izomnyújtás is jó módszer a kötött izomzat lazítására. Ugyanakkor ajánlott szakember segítségét kérni annak megállapítására, hogy mely izmokat szükséges erősítened, és melyeket kell nyújtanod. A jól kivitelezett, rendszeres izomnyújtás segít megelőzni a sérüléseket, javítja a mozgáskoordinációt, a nyújtástól javul az izmokban a keringés, jobb lesz a testtartás, csökken az izomfeszülés.
SMR henger
Ajánlott otthonra beszerezni egy SMR hengert is, amely segítségével önmasszázs végezhető. A henger rendszeres használatával megelőzhetők a mozgásszervi problémák, megvalósítható a kötött izomzat lazítása, visszaállítható az ízületek normális mozgástartománya.
Azokon a testtájakon ahol izomcsomók találhatók az első hengerezés alkalmával számíthatsz a fájdalomra. A rendszeres gyakorlás hatására a fájdalom egyre csökken, aztán el is múlik. Egy henger mindig kéznél van, akkor is használhatod, ha nincs elég időd egy masszázsra elmenni.
Légzőgyakorlatok
Próbáld ki, hogy becsukod a szemed, majd lassan mélyeket lélegzel ki és be az orrodon keresztül! A hatás azonnali, már rövid gyakorlás után érezni fogod, hogy nyugodtabb vagy. A légzés akaratlagosan is szabályozható, ezt használják ki a légzőgyakorlatok. Megfelelő légzéssel el tudsz lazulni, az ellazulással kellemes közérzetet biztosítasz magadnak, majd a kellemes közérzet által jobbá válik a testtartásod, és lazábbak lesznek az izmaid.
Relaxációs módszerek
A relaxáció legfőbb eszköze az izomtónus szabályozása, amely hatására kellemes érzelmi és testi állapot hozható létre. A relaxáció célja a felesleges feszültségektől való megszabadulás. Egyik ilyen relaxációs módszer az autogén tréning, amely hatékonyan alkalmazható izomfeszülés esetén is. Az viszont fontos, hogy ne autodidakta módon gyakorolj, hanem keress fel egy szakembert, aki megtanítja neked az autogén tréning használatát!
A türelem és a kitartás kulcsfontosságú
A kötött izomzat lazítása során a türelem és a kitartás kulcsfontosságú. A feszesség sem egy nap alatt alakult ki, így az eredmények sem egy nap után fognak jönni. Legfontosabb a rendszeres gyakorlás.
Ahogyan fentebb már említettem ajánlott egyszerre több módszert is használni, ha a kötött izomzat lazítása a cél.
Manapság egyre többen járnak masszázsra, ami nagyon jó, viszont e mellett gyakran nem történik meg a teljes életmódváltás. Előfordul, hogy valaki végigcsinál egy tíz alkalmas kezeléssorozatot, egy ideig jobban érzi magát, aztán egy idő után visszatérnek a régi problémák.
Miért van ez így?
Azért, mert a masszázs ugyan segített az izmok lazításában és a feszesség oldásában, de a kliens nem változtatott a hétköznapi szokásain. Ha valaki ugyanazt teszi újra és újra, akkor az eredmény sem lesz más. Amit végzel a hétköznapokban, ahhoz fog alkalmazkodni a tested.
Akkor válik kivitelezhetővé a kötött izomzat lazítása, ha nem csak masszázsra jársz, hanem rendszeresen mozogsz és változtatsz az életmódodon! A rugalmasság és a könnyedség elérhető, ha rendszeresen gyakorolsz!
A megfelelő izomegyensúly pozitív hatásai
Végül következzenek azok a pozitív hatások, amelyeket a megfelelő izomegyensúly biztosít a hétköznapokban!
🔲 Könnyedség, lazaság, rugalmasság.
🔲 Jobb teljesítmény, mert a normális mozgástartományban működnek az izmok, ízületek.
🔲 Könnyebb lehajolni, felállni, hátranézni, mozogni, a házimunkát megcsinálni.
🔲 Jobb lesz a mozgáskoordinációd.
🔲 Helyes a testtartásod, ami vonzó megjelenést biztosít.
🔲 Csökken a sérülésveszély.
🔲 Magabiztosan állsz neki a hétköznapi feladatoknak.
Rugalmasabb és hajlékonyabb szeretnél lenni?
Ebben tudok neked segíteni a masszázs- és mozgásterápiás kezeléseimmel! Házhoz járó szolgáltatást biztosítok a Balaton déli partján.