A nyár forró időjárása után hűvösebb, befelé fordulósabb időszakot hoz az ősz. Az őszi egészségmegőrzés fontos eleme, hogy alkalmazkodj az egyre alacsonyabb hőmérséklethez és a külső környezet változásaihoz. Ezt megteheted a rétegesebb öltözködéssel, de fontos, hogy az étkezésed és a hétköznapi szokásaid is idomuljanak az őszi időjáráshoz.
Őszi testi és lelki hatások a kínai orvoslásban
Az ősz az „összehúzódás évszaka” a kínai orvoslás szerint. Az ősz átvezet a nyári melegből és világosságból a téli hidegbe és sötétségbe. Ősszel a természet fokozatosan nyugalomba fordul, ajánlott ezzel a folyamattal összhangba kerülni, és ehhez igazítani a hétköznapi tevékenységeket.
A hagyományos kínai orvoslás filozófiája szerint az Öt Fázis (Fa, Tűz, Föld, Fém, Víz) mozgása és a köztük lévő kapcsolatok leképezik a világ működését. Mindegyik évszakot valamely Fázis uralja. Ősszel a Fém az uralkodó a Fázisok közül.
A hagyományos kínai orvoslás a Fém Fázishoz kapcsol két szervet: a tüdőt és a vastagbelet.
Az őszi egészségmegőrzés szempontjából ajánlott kifejezett figyelmet fordítanod a tüdő és a vastagbél megfelelő működésére.
A tüdő, mint szerv nem kedveli a szárazságot. Az őszi hűvösebb hőmérséklet és a száraz szél legközvetlenebbül a tüdőt támadja meg. Ezért hangsúlyosan fontos, hogy a szervezetedet kellően nedvesen tartsd. Ezt megteheted kellő mennyiségű folyadék fogyasztásával, vagy éppen bőrápolással odafigyelve a bőr nedvességtartalmának megőrzésére.
Az őszi egészségmegőrzés hatékonyságát növeli, ha a vastagbél megfelelő működésére is kiemelten odafigyelsz. A tüdőt és a vastagbelet csatornák kötik össze egymással, ezért az egyik működése jelentős hatással van a másik működésére. A vastagbél őszi tisztítása, méregtelenítése kedvezően befolyásolhatja mind a vastagbél, mind a tüdő működését.
A tüdőhöz tartozik az orr, ezért az őszi egészségmegőrzés részét képezi a légutak egészségének védelme. Érdemes időt szánnod a légzésgyakorlatokra, vagy a szabadban sétálva magadba szívhatod a friss levegőt.
Ha a dolgok lelki oldalát vizsgáljuk, akkor az ősz a nyár zajos, nyüzsgő világa után a befelé fordulás irányába terel. Ez a lelassulás és az elengedés időszaka. Javasolt felülvizsgálnod, hogy mire nincs szükség már az életedben. Az ősz jó időszak a környezeted megtisztítására, a felesleges dolgok eltüntetésére, és a rendrakásra.
Őszi egészségmegőrzés étkezéssel
A kínai orvoslás szerint a szárazság egy meghatározó tényező ősszel. A nyári kánikula után a testnedvek csökkennek a szervezetben, ezért tanácsos nedvesítő ételeket választanod.
Főleg ősz elején kevésbé ajánlottak a nagyon csípős ételek. Célszerű kevesebb gyömbért, csípős paprikát, hagymát, fokhagymát fogyasztani. Ahogy egyre inkább közeledik a tél fokozatosan növelheted a csípős ételek mennyiségét az étkezésedben.
Az őszi egészségmegőrzés szempontjából lényeges, hogy minél több főtt ételt fogyassz. Nyáron jól esnek a nyers, hűsítő gyümölcsök és zöldségek, ősszel ezeket javasolt hőkezelni. Például az almát, vagy a körtét is tanácsos főtt állapotban megenni.
Az ételek főzése megkönnyíti az emésztést. Ez egyre fontosabbá válik ősszel és télen, amikor a rosszul feldolgozott tápanyagok könnyen nyálkává alakulhatnak, ami akadályozhatja a tüdő működését. Ha a tüdő nem működik megfelelően, akkor az immunrendszer sem tud hatékonyan működni.
A kellő mennyiségű vízfogyasztás szintén lényeges a nyári melegek után. Arra viszont figyelj, hogy minimum szoba-hőmérsékletű legyen a folyadék. Sőt, a forró víz rendszeres fogyasztása még könnyebbé teszi az emésztést.
Mely ételek és gyógynövények segítenek az őszi egészségmegőrzésben a kínai orvoslás szerint?
Olajos magvak: dió, mogyoró, gesztenye, tökmag, szezámmag, lenmag. Ezek táplálnak anélkül, hogy megterhelnék az emésztést, és enyhítik a szárazságot.
Idény gyümölcsök: alma, körte, szőlő, füge. Az imént felsorolt őszi idény gyümölcsök segítik a tápanyagok könnyű felszívódását. A szőlő táplálja a vért és segíti a tüdő működését.
Idény zöldségek: tök, sárgarépa, fehérrépa. A tököt ajánlott hidegebb napokon fogyasztani, mert melegítő hatású.
Csípős, melegítő hatású növények: hagyma, fokhagyma, torma, gyömbér, fahéj, szerecsendió. Ahogyan már említettem a csípős, melegítő hatású ételeket módjával fogyaszd, főleg ősz elején, vagy melegebb napok alkalmával. Minél hidegebb az időjárás, annál többet lehet belőlük használni. Ezek az ételek főként az immunrendszer működését támogatják.
Méz: a méz enyhíti a torok esetleges kiszáradását, segíthet a száraz székrekedésben.
Kínai krizantém teája: a kínai krizantém támogatja a tüdő működését, nedvesítő hatású, az őszi száj- és torokszárazság kezelésében hatékonyan lehet használni.
Őszi egészségmegőrzés hétköznapi szokásokkal
Az őszi egészségmegőrzés lényeges lépése lehet az alvási szokásaid természethez való igazítása.
Ősszel korábban sötétedik, ezért ajánlott korábban lefeküdni. Ugyanakkor tanácsos korán, a nappal együtt felkelni, és egy kis testmozgással kezdeni a napot.
Kerülni kell a nagyon kimerítő, teljesítőképesség határáig vitt edzést, tanácsos kevésbé terhelni magadat. Mérsékeld az energiafelhasználásodat, a nagy energiát igénylő munkákat időzítsd a nap legfényesebb időszakára! Este már csak könnyed tevékenységeket végezz, az esti sötétebb órákban pihenj fizikailag és szellemileg is!
A rétegesebb öltözködés szintén fontos. A tüdő különösen érzékeny a szélre és a hidegre. Hőmérsékletcsökkenés idején mindenképpen öltözz az időjáráshoz, óvd magad a széltől!
Ősszel lényeges az immunrendszer erősítése, ebben a masszázs is segíthet. A rendszeres masszázs jó közérzetet biztosít, támogatja a testi-lelki harmónia fenntartását, alkalmazható kórós állapotok megelőzésére, megszüntetésére.
Kellemes őszt, és jó egészséget kívánok!
Még több információt szeretnél?
További írásokat találsz a blogomon masszázs, mozgás, és egészség témakörben.