A mentális egészség megőrzésében kiemelt szerep jut a testmozgásnak. Hogyan támogatja a testmozgás a mentális egészséget? Milyen kapcsolat van a mentális egészség és a testmozgás között?
Rendszeresen sportolok, így nap mint nap érzem, hogy milyen hatással van a testmozgás a lényemre. Legyen szó súlyzós edzésről, futásról, vagy könnyed sétáról kisimultnak, nyugodtnak, és felfrissültnek érzem magam a testmozgás után. Ilyenkor a fáradtság is jólesik, sőt a mozgás lendületet biztosít az egyéb hétköznapi teendőim elvégzéséhez.
A mentális egészség és a testmozgás között szoros a kapcsolat. Jelentős hatással van a lelki világod állapotára és a közérzetedre, hogy mennyit mozogsz.
Most pedig vizsgáljuk meg azt, hogy mit értünk pontosan mentális egészség alatt!
Mit jelent a mentális egészség?
A mentális egészség a teljes egészség szerves része. Magában foglalja a jóllét általános érzetét, a változásokhoz való alkalmazkodást, az érzések és a gondolatok uralását, a saját értékességbe vetett hitet, a megfelelő személyes kapcsolatok kialakítását.
Ha az előbb felsorolt tényezők fennállnak, akkor könnyebbé válik az élet nehézségeivel való megküzdés, illetve a produktív, mások életét szolgáló, teremtő jellegű tevékenységek végzése.
A mentális egészséget jelentősen befolyásolja néhány tényező:
- az önmegvalósítás mértéke,
- a stresszkezelési képességek,
- és a beállítottság.
Minél inkább megvalósítod önmagad, annál jobbá válik a mentális egészséged.
Minél jobban kezeled a stresszt, annál könnyebb lesz megőrizni a mentális egyensúlyt.
Ha pozitívan állsz hozzá az életed eseményeihez, akkor egyszerűbbé válik megteremteni azt az életet, amire a lelked mélyén vágysz.
Miért fontos a mentális egészség?
A mentális egészség segít abban, hogy teljes életet élj. A jó mentális egészség érzelmileg kiegyensúlyozott életet jelent. Ez a kiegyensúlyozottság az alapja annak, hogy képes vagy kezelni a kihívásokat, és nincsenek szélsőséges hangulatingadozásaid.
Ha megfelelő a mentális egészséged, az pozitív hatással van az életminőségedre. E mellett pozitívan hat a gondolkodásodra, az emberi kapcsolataidra, a cselekedeteidre, az étkezési és alvási szokásaidra. Vagyis az életed összes területét befolyásolja a mentális egészséged.
Mi segítheti elő a mentális egészséget?
A teljesség igénye nélkül következzen néhány dolog, amelyek segítik a mentális egészség fenntartását.
Pozitív gondolkodás
A pozitív gondolkodás annak a felismerése, hogy bármilyen élethelyzeten tudsz változtatni, azaz mindenre találhatsz megoldást. Ha pozitívan állsz hozzá az élethez, akkor könnyebbé válik a kihívások kezelése. Az optimista lelki beállítódás támogatja a mentális egészséged fenntartását.
Én-idő
Az én-idő a szabadidőnek azt a részét képezi, amikor egyedül vagy és azt csinálod, amire a lelked mélyén vágysz. Ennek hatására feltöltődsz, pihensz, fejleszted önmagad, megtapasztalod a lelki béke állapotát. A mentális egészséged szempontjából kulcsfontosságú, hogy legyen én-időd.
Önismeret
Az önismeret a mentális egészség egyik legfontosabb összetevője. Ha ismered önmagad és a működésed, a hibáidat és az erősségeidet, akkor sokkal hatékonyabban kezeled az egyes élethelyzeteket. A személyiségeddel kapcsolatos tudásod megkönnyíti a mindennapi életet.
Hatékony stresszkezelés
Az életben találkozhatsz olyan szituációkkal, amelyek újak számodra, nincs bennük tapasztalatod. A hatékony stresszkezelés azt jelenti, hogy képes vagy kezelni az életed váratlan változásait, illetve a konfliktusaidat az emberi kapcsolataidban. Fontos hatékony stresszkezelési módszereket elsajátítani. Ezt megteheted tréningeken, pszichológiai tanácsadásokon keresztül vagy autodidakta módon.
Egészséges határok kialakítása
A mentális egészséged szempontjából lényeges, hogy tudd önmagad képviselni. Mondj nemet azokra a helyzetekre, amelyek számodra kellemetlenek! Fontos, hogy megvédd magad attól, hogy mások érzelmi sérüléseket okozzanak neked. Az egészséges határok egyfajta védelmet jelentenek. Meghatározó szerepük van a mentális jólléted szempontjából.
Támogató emberi kapcsolatok
A támogató emberi kapcsolatok jó hatással vannak a mentális egészségre. A társas kapcsolatok segítenek motiváltnak maradni, védenek a káros tevékenységektől, a nehéz helyzetekben fokozzák a megküzdési képességeket.
Testmozgás
A teljes egészség nélkülözhetetlen eleme a rendszeres testmozgás. Ha fizikailag fitt vagy, az megkönnyíti a mindennapokat és hozzájárul a mentális egészséghez.
Az írás következő részében a testmozgás mentális egészségre gyakorolt pozitív hatásait vizsgáljuk meg részletesen.
Hogyan támogatja a testmozgás a mentális egészséget?
Egy felnőtt embernek rendszeresen heti ötször 30 perc közepes intenzitású testmozgást kellene végeznie, hogy a mozgás egészségmegőrző ereje érvényesüljön. Ehhez nem feltétlenül szükséges konditerembe járni vagy egy sportegyesület tagjának lenni.
Az aktív, egészséges életmód első lépése lehet az, hogy a mindennapjaid részévé teszed a rendszeres sétát. Például a munkahelyről hazavezető utat autó helyett gyalog tedd meg! Lift használata helyett válaszd a lépcsőzést! Hétvégente járj rendszeresen túrázni!
Most pedig nézzük meg, hogyan támogatja a rendszeres testmozgás a mentális egészségedet!
Segít mérsékelni a stresszt
Mozgás hatásra a szervezet endorfinokat szabadít fel. Az endorfinok csökkentik a stresszt, lényeges szerepet játszanak az idegrendszer hatékony működésében, és hozzájárulnak a jó közérzethez.
Kutatások és tanulmányok kimutatták, hogy napi 20-30 perces testmozgás nyugodtabbá teheti az embereket, és a nyugodtság érzése még a testmozgás után több órával megmaradhat.
Javítja a hangulatot
Mozgás hatására az endorfin mellett megemelkedik a szerotonin és a dopamin szintje is. Ha ez megtörténik, akkor automatikusan javul a hangulatod. Ebből következik, hogy a rendszeres mozgás alkalmas a depresszió tüneteinek javítására, illetve csökkenti a visszaesés kockázatát.
Mozgásterápiákat gyakran alkalmaznak depresszió és szorongás kiegészítő kezeléseként. Jellemzően akkor, amikor a pszichoterápia és a gyógyszeres kezelés önmagában nem elegendő.
Növeli az önbecsülést
Az egészséges önbecsülés megléte kiemelten fontos a mentális egészség szempontjából. Ha rendszeresen sportolsz, sétálsz, túrázol akkor azt fogod érezni, hogy nap mint nap teszel önmagadért. Ennek hatására azt éled meg, hogy értékes és megbízható vagy, hiszen folyamatosan odafigyelsz önmagadra és a jóllétedre.
Azzal, hogy rendszeresen mozogsz nem csak az önbecsülésed, hanem az önbizalmad is növekedni fog. Ugyanis rendszeresen kimozdulsz a komfortzónádból, ami elengedhetetlen a szilárd önbizalomhoz.
Fejleszti az akaraterőt
A testmozgás erőfeszítést igényel, szükséges hozzá az akaraterő. Ha rendszeresen mozogsz azzal fejleszted az akaraterődet, növeled a kitartásodat, fejlődik az ellenálló képességed.
Ennek köszönhetően jobban viseled az élet különböző területeinek kihívásait, ami nélkülözhetetlen a mentális jólléted szempontjából.
Lecsendesíti az elmét
Vannak mozgásformák, mint például a jóga, amelyek különös figyelmet fordítanak a lassú, kitartott mozdulatokra, a belső érzésekre, vagy a légzés szabályozására. Ezek hatására a gondolatok elcsendesedhetnek, kiürülhet az elme, a nyugalom érzése járhat át.
Ha rendszeresen mozogsz, jógázol, vagy a jógához hasonló mozgásformákat végzel, akkor a hétköznapokban is könnyebbé válik az elméd lecsendesítése és a gondolataid uralása. Ezzel hozzájárulsz a mentális jólléted fenntartásához, hiszen a gondolati világod letisztultabbá válik, és kevésbé fogsz rágódni a dolgokon.
Frissen tartja a gondolkodást
Ha a test mozog, az agy is mozog. Mozgás hatására fokozódik az agyi vérellátás, ami hozzájárul a gondolkodás frissességéhez. Aki rendszeresen mozog, az képes lehet megelőzni a kognitív (gondolkodáson alapuló) funkciók romlását.
Ennek következtében könnyebbé válik a fókuszálás, a döntéshozatal, a magasabb szintű gondolkodás, az új információk megtartása, és az érzelmi rugalmasság megőrzése.
Szociális támogatást nyújt
A másokkal közösen végzett testmozgásnak sok előnye van. A szociális kapcsolódás, és az ezzel járó összetartozás érzése elűzheti a magány és az elszigeteltség érzését. Sőt, a közösség ereje segíthet motiváltnak maradni, hiszen a társaidtól kaphatsz bátorítást és támogatást.
Mások motiváló szavai nem csak a testmozgás során, hanem más élethelyzetekben is erőt adhatnak számodra.
Javítja az alvás minőségét
Az alvásod minősége komoly hatással van a mentális egészségedre. A tartós kialvatlanság érzelmileg sérülékenyebbé tehet, könnyebben támadhatnak negatív gondolataid. Az alvászavarok hátterében, akár a mozgásszegény életmód is állhat.
A jó alvást nagy mértékben meg tudja támogatni a rendszeres testmozgás, ezt a saját életemben is megtapasztaltam. Azokban az időszakokban, amikor a szellemi munkát nem egészítettem ki sporttal, mozgással, gyakrabban tapasztaltam alvási nehézségeket.
Még több információt szeretnél?
További írásokat találsz a blogomon masszázs, mozgás, és egészség témakörben.