Mik tartoznak a mozgásszervi betegségek közé? Mi áll a mozgásszervi problémák hátterében? Milyen módszerekkel lehet megelőzni és helyreállítani a kóros mozgásszervi elváltozásokat?
A mozgásszervi betegség fogalma
Mozgásszervi betegségek közé olyan kórképek tartoznak, amik ízületekkel és az azokat mozgató izmokkal, csontokkal, porcokkal kapcsolatosak.
A mozgásszervi problémák tünetei sokfélék lehetnek. Az a közös bennük, hogy fájdalom és/vagy mozgásszervi korlátozottság tapasztalható, ha kialakulnak.
Többféle csoportosítás létezik mozgásszervi betegségek esetén. Az egyik csoportosítási lehetőség öt különböző kategóriába sorolja a mozgásszervi problémákat.
Fejlődési rendellenességek
Ezek veleszületetten jelentkeznek, mint például a veleszületett csípőficam.
Rendszer-betegségek
Az egész mozgásrendszert érintik, nem csak a szervezet egy részén alakulnak ki. Ebbe a csoportba tartozik a sclerosis multiplex.
Anyagcsere-betegségek
Anyagcsereproblémák következtében is kialakulhatnak mozgásszervi betegségek. Ilyen betegség a köszvény vagy a csontritkulás.
Kopásos ízületi betegségek
A kopásos ízületi betegségeket artrózisnak nevezik. Az artrózis a végtagok vagy a gerinc kisízületeinek megbetegedése, mely során a csontot borító porc elvékonyodik, elkopik. Hosszabb idő alatt alakul ki, a test helytelen használata miatt.
Gyulladások
A gyulladásokat artritisznek nevezik. Jellemzője, hogy az ízületek duzzadtak, felettük bőrpír van. Rövid idő alatt alakul ki, gyakran a test mindkét oldalán ugyanazt az ízületet érinti.
A mozgásszervi problémák mögött álló okok
Gyakori, hogy a sorsot és a genetikát jelölik meg a mozgásszervi elváltozások magyarázataként az emberek. A valóságban ez koránt sincs így, hiszen a mozgásrendszert érintő betegségek okait a helytelen életmódban kell keresni.
A tested mindig jelez, ha helytelenül használod. Először finom, apróbb jelezéseket küld, amik általában kevésbé fájdalmasak. Ha továbbra sem változtatsz, és figyelmen kívül hagyod a tested finom jelzéseit, akkor csak idő kérdése, hogy mikor lép fel erőteljes fájdalom, mozgásbeszűkülés, vagy mozgáskiesés.
Az írás következő részében a mozgásszervi problémák kialakulása mögött álló okokat vizsgáljuk meg.
Rossz testtartás
A nem megfelelő testtartásból rengeteg mozgásszervi probléma alakulhat ki. Egy tartáshiba esetén egyes izmokra a kelleténél nagyobb, más izmokra a kelleténél kisebb terhek hárulnak.
Ha ez hosszú távon fennáll, először az izomzatban, majd az ízületekben, a porckorongokban, és a csigolyákban is létrejöhetnek kóros elváltozások.
Féloldalas terhelés
Vannak bizonyos szakmák, mint például a fodrász és a fogorvos, ahol a munkaidő jelentős részében féloldalas terhelés éri a testet.
A féloldalas terhelés az izomegyensúly megbomlásához vezet. A túlterhelt oldalon rövidülnek az izmok, a kevésbé terhelt oldalon pedig túlnyúlnak, majd rögzülnek ebben a rendellenes helyzetben. Ez megnöveli a gerincferdülés kialakulásának kockázatát, ami további panaszokat okozhat. Mivel gerincferdülés esetén a gerinc statikája megborul, így a csípő, a térd, és a boka a normálishoz képest jóval nagyobb erőhatásoknak lesz kitéve.
Túlterhelés
Sportolók és hétköznapi emberek körében is kialakulhat a túlterhelés. Ez általában akkor fordul elő, ha valaki hosszú ideig ugyanazt a cselekvést végzi, sokáig tartózkodik ugyanabban a testhelyzetben, túlzásba viszi a testmozgást, vagy túl nehéz tárgyat emel. A túlterhelés okozta fájdalom megjelenhet azoknál is, akiknek nem megfelelő a testtartásuk.
Túlterhelés esetén számos helyen létrejöhetnek a mozgásszervi elváltozások. Leggyakrabban a nyak, a vállöv, és a derék területén jelentkeznek problémák. Ezek mellett a teniszkönyök és a golfkönyök is gyakori, túlterhelésből adódó mozgásszervi betegség.
Ülőmunka, helytelen ülés
Amikor valaki az íróasztal mellett görnyed, a gerince C-alakban meggörbül. A csigolyák elülső része közeledik, a hátsó részük távolodik egymástól. Ennek következtében egy hátrafelé irányuló, folyamatos, préselő erő hat a csigolyák közötti porckorongokra. Ha ez hosszú távon fennáll, akkor nagy eséllyel lapulnak el a porckorongok, ami növeli a porckorongsérv kialakulásának kockázatát.
A nap mint nap végzett ülőmunka gyengíti a farizmokat, illetve a csípőhajlító izmok megrövidülését okozza. Ez rossz testtartáshoz, derék,- csípő,- és térdproblémákhoz vezethet.
Rossz mozdulat
Akár egy rossz mozdulat is okozhat mozgásszervi problémákat. Az esetek többségében már eleve van valamilyen kóros elváltozás, ami egy rossz mozdulat hatására hirtelen előtörő és erőteljes fájdalmat okoz.
Egészségtelen életmód
Az életmód befolyásolja leginkább a szervezet állapotát, beleértve a mozgásrendszer egészségét is. A gyenge minőségű élelmiszerek és a túl sok zsíros étel fogyasztása gyulladásokat okozhat a szervezetben.
Az egészségtelen életmód következménye lehet az elhízás, ami többlet terhet ró a testre. A nap mint nap cipelt plusz súly megterheli az ízületeket, ez hosszú távon jó eséllyel kóros mozgásszervi elváltozásokhoz vezet.
Stressz
Stresszes időszakban bizonyos izomcsoportok reflexesen megfeszülnek, ez már önmagában elég a fájdalom kialakulásához. Az izmok feszítése ilyenkor öntudatlanul zajlik. Stressz következtében a vállak kissé megemelkednek, ami a természetestől eltérő pozíciót hoz létre, felborítva ezzel az izomegyensúlyt.
Ha gyakran következik be izomfeszülés, akkor könnyen kialakulhatnak izomcsomók, amik krónikus fájdalmat okozhatnak. Stressz esetén jellemzően a nyak, a váll, a hát, és a derék területén alakulnak ki fájdalmak.
A mozgásszervi problémák megelőzése és helyreállítása
A mozgásrendszer egészségének megőrzése érdekében a legjobb és a legolcsóbb megoldás a megelőzés.
Ezt kellő odafigyeléssel, rendszeres mozgással, helyes testhasználattal és a testedben zajló változások elemzésével teljesen ingyenesen megteheted.
Rendszeres mozgás
A mozgásrendszer egészségének megőrzésében a leghatékonyabb módszer a rendszeres és helyesen kivitelezett mozgás.
Fontos kiemelni, hogy a házimunkák (takarítás, kertészkedés, egyéb ház körüli munkák stb.) nem számítanak bele a rendszeres mozgásba. Ezeknél a tevékenységeknél használod ugyan a testedet, de nem biztos, hogy jót teszel vele. A házimunkák gyakran ugyanazokat az izmokat működtetik vagy féloldalasan terhelnek. Ezek miatt felborulhat az izomrendszer egyensúlya.
Egy jól átgondolt és rendszeresen végzett mozgásprogrammal tudsz tenni a legtöbbet a mozgásrendszered egészségéért.
Ajánlott a mozgásprogramba beilleszteni többféle mozgástípust: erősítő gyakorlatokat (súlyzós edzés, saját testsúlyos edzés), aerob edzéseket (futás, úszás, biciklizés), illetve izomnyújtást és mobilizációt segítő technikákat (jóga, izomspecifikus nyújtás). A testednek változatos mozgásformákra van szüksége ahhoz, hogy minden funkciója használatban maradjon, elkerülve ezzel az ízületek „berozsdásodását”.
Arányos terhelés
A mozgásszervi problémák megelőzésében lényeges szerepe van annak, hogy arányosan terheld az izmokat és az ízületeket. Ha már kialakult a kóros elváltozás mindenképpen szükséges az életmódváltás. Csak akkor múlnak el a mozgásszervi betegségek, ha azok kiváltó okát megszünteted.
Amennyiben munka vagy sport miatt bizonyos izomcsoportokat túlzott mértékben használsz, akkor a velük ellentétes izmokat is mozgasd át!
Hogyha az ülőmunka okozza a problémát, akkor el kell sajátítani a helyes ülést. Ha ehhez mozgáshiány is párosul, akkor a rendszeres testmozgás bevezetése lesz a megoldás.
Ha a féloldalas terhelés áll a tünetek mögött, akkor igyekezz megtalálni a kíméletesebb munkavégzés, sportolás módját. Amennyiben ez nem lehetséges, akkor mindennap megfelelő gyakorlatokkal kompenzáld a helytelen terhelést!
Bemelegítés nagyfokú terhelés előtt
Bármilyen megterhelő mozgást végzel (favágás, bútorcipelés, versenysport stb.), minden esetben ajánlott előtte bemelegíteni. Ez azért fontos, mert a „hideg izmok” könnyebben megsérülhetnek.
A hirtelen kialakuló mozgásszervi elváltozások (izomhúzódás, rándulás stb.) jelentős része elkerülhető lenne, ha alapos bemelegítés előzné meg a nagyfokú terhelést.
A testnek szüksége van arra, hogy felkészüljön a terhelésre. Bemelegítéssel a testedet „üzemkész” állapotba hozod, melynek hatására jobb teljesítményre leszel képes és lecsökkented a sérülések esélyét.
Ajánlott minden főbb ízületet átmozgatni nagyfokú terhelés előtt. Először végezhetsz fej- , váll-, kar-, csukló-, térd-, és bokakörzéseket. Aztán jöhetnek a törzshajlítások és a törzsfordítások. A bemelegítés végén csinálhatsz összetettebb gyakorlatokat is, mint például a guggolás vagy a fekvőtámasz.
Megfelelő táplálkozás
Ha nem megfelelő a táplálkozásod, azzal megnöveled a mozgásrendszert érintő betegségek kialakulásának esélyét.
A kalóriadús, de tápanyagszegény feldolgozott élelmiszerek fogyasztása helyett helyezd előtérbe a természetes táplálékokat! Az étrendedben kapjanak helyet a rostban gazdag élelmiszerek, a zöldségek és a gyümölcsök!
Helyes táplálkozással sokkal könnyebben tudod a testsúlyodat kordában tartani. A felesleges kilók terhet jelentenek az ízületek számára, különösen a csípőt, a térdet, és a bokát terhelik meg.
A mozgásrendszer alapját képezi a csontrendszer. Csontjaid egészsége érdekében szükséges kiemelt figyelmet fordítanod a kalcium, a magnézium, a D, és a K-vitaminok fogyasztására.
Elegendő folyadék fogyasztása
A megfelelő hidratáltság azért lényeges, mert az ízületi porcoknak jelentős a víztartalmuk, tehát nagy a vízigényük.
A porcszöveteknek nincsen közvetlen vérellátásuk, illetve lassú az anyagcseréjük. Tápanyag-felvételüket az ízületi folyadékon keresztül tudják lebonyolítani. Ahhoz, hogy ez rendben megtörténjen nagyon fontos a kellő mennyiségű vízfogyasztás.
Ha hidratált vagy akkor sokkal olajozottabban és könnyedebben mozognak az ízületeid, az izmaid pedig megőrzik a természetes rugalmasságukat.
Masszázs
Mozgásszervi problémák megelőzésében és helyreállításában sokat tud segíteni a masszázs. A masszázs képes az izmok feszességét enyhíteni, az ízületek rugalmasságát növelni, és a fájdalmat csillapítani.
Egy masszázskezelés támogatja a relaxált állapot elérését, a fennálló stressz csökkentését, ami már önmagában lazítja az izomzatot.
Ugyanakkor fontos hozzátenni, hogy a rendszeres masszázs nem elég a mozgásrendszer egészségének megőrzéséhez. Masszázs mellett a tested helyes használatára is oda kell figyelned, ha meg szeretnéd óvni a mozgásrendszered épségét.
Még több információt szeretnél?
További írásokat találsz a blogomon masszázs, mozgás, és egészség témakörben.