Hol helyezkednek el a testen az akupresszúrás pontok? Melyek a leggyakrabban használtak? Hogyan támogatják az egészségmegőrzést?
Az akupresszúrás pontok megtalálhatók a test számtalan pontján. Használatuk egyszerű, stimulálásukhoz nem szükségesek eszközök, hiszen ujjnyomás segítségével is ingerelhetők.
Az akupresszúra az akupunktúra „közeli rokona”, mindkettő ugyanazon az elven működik. A különbség közöttük az, hogy az akupresszúra tű használata helyett ujjnyomást alkalmaz a kezelések során.
Az akupresszúrás pontok elhelyezkedése
Az akupresszúrás pontok azonosításában számos leírás a segítségedre lehet. Ennek köszönhetően egy kis utánajárással felfedezheted az akupresszúra csodálatos világát.
Az akupresszúrás pontok az akupresszúrás csatornákon találhatók. Ezek a csatornák minden testtájon előfordulnak a fejtetőtől a lábujjak végéig.
A csatornák egy zárt rendszert alkotnak, amelyben Qi (ejtsd: csí), vagy más megfogalmazásban energia áramlik. Az akupresszúrás pontok stimulálásával elsősorban a csatornákban történő energiaáramlásra lehetünk hatással.
Ha az energia áramlása nem megfelelő, akkor kóros elváltozások jönnek létre a testben. Az akupresszúra célja a betegségek kialakulásának megelőzése, illetve a már kialakult kóros elváltozások helyreállítása.
Akupresszúrás pontok a tizenkét főcsatornán, illetve kettő un. különös csatornán vannak. Ezeken kívül léteznek olyan extra pontok, amelyek nem valamely csatornán, hanem azokon kívül találhatóak meg.
főcsatornák
A főcsatornák arról a szervről kapták a nevüket, amellyel szoros összeköttetésben állnak. Összesen tizenkét főcsatornát különböztet meg a hagyományos kínai orvoslás. A csatornák közül hat a test elülső és belső részén fut, ezek a yin-csatornák. További hat a test hátsó és külső részén halad, ezek a yang-csatronák.
Röviden és nagy vonalakban bemutatom a tizenkét főcsatornát és a lefutásukat.
Yin csatornák (a test elülső és belső részén futnak)
Tüdő: a kulcscsont külső harmada alatt kezdődik, a kar belső felszínén a hüvelykujj felőli oldalon fut le, a hüvelykujj külső körömszegletében végződik.
Lép: a nagylábujj körömágyának szélső oldalán kezdődik, a láb belső oldalán megy fel a hasra, aztán a mellkasra egészen a második bordaközig, majd éles szögben lefelé fordul, a hónaljvonalon ér véget.
Szív: a hónaljárok közepén kezdődik, a kar belső felszínén a kisujj felőli oldalon fut le, a kisujj belső körömszegletében végződik.
Vese: a talpon kezdődik, ezután kilép a lábboltozatra, egy kört ír le a boka körül, a láb belső oldalán megy fel a hasra és a mellkasra, a kulcscsont alatti árokban ér véget.
Máj: a nagylábujj körömágyának belső oldalán kezdődik, áthalad a lábháton, majd a lábszár és a comb belső oldalán fut egészen az ágyékig, itt megkerüli a külső nemi szervet, majd elhalad a lengőborda mellett és a mellbimbó alatt végződik.
Yang csatornák (a test hátulsó és külső részén futnak)
Vastagbél: a mutatóujj hüvelykujj felőli körömszegletében kezdődik, a kar külső oldalán fut fel egészen a vállcsúcsig, a nyakon és az arcon folytatódik tovább, majd a száj felett fut, és az ellenoldali orrnyílás mellett végződik.
Gyomor: a szem alatt kezdődik, onnan lemegy az állkapocsig, egyik ága az állkapocsról felfut a homloksarki hajhatárig, a másik ága lefut a kulcscsontig, aztán keresztülfut a mellen és a hason, a has középvonalától háromujjnyira halad, majd a láb oldalán és a lábháton keresztül megy lefelé, a második ujj kisujj felőli körömszegletében ér véget.
Vékonybél: a kisujj körömágyának külső szögletében kezdődik, a kar hátsó részén fut fel, V-alakban keresztülhalad a lapockán, felmegy az arc közepére, majd a fül előtt végződik.
Húgyhólyag: a szem belső zugában kezdődik, felfut a fejre, lemegy a tarkón, majd a nyakszirtcsont magasságában két ágra bomlik, a két ág a gerinc mellett halad végig, aztán a térdhajlatban újra egyesülnek, a csatorna ezután a láb oldalsó részén halad, a kisujj körömágyának külső szélén ér véget.
Szívburok: a mellkason kezdődik a harmadik és negyedik borda között, ezután megkerüli a hónaljredőt, majd a kar belső oldalán középen halad, a középső ujj begyén ér véget.
Hármas Melegítő: a gyűrűsujj kisujj felőli körömszegletében kezdődik, végighalad a kézháton, a csuklón, az alkar és a felkar külső oldalán, majd eléri a vállat, felfut a nyakra, a fülcimpa alá, megkerüli a fület, és a szemöldök külső sarkánál végződik.
Epehólyag: a szem külső sarkában kezdődik, ezután a fejen előre-hátra kanyarodik, majd a tarkót érintve a vállcsúcsig ereszkedik, innen a test külső oldalán halad lefelé, a comb és a térd külső oldalán lefut a bokáig, majd a lábháton át halad a negyedik ujj külső körömszegletéig, ahol véget ér.
Különös csatornák
A hagyományos kínai orvoslás nyolc különös csatornát különböztet meg. Ezek közül kettő rendelkezik akupresszúrás pontokkal.
Irányító: a csatorna a végbélnyílás és a húgycső közötti területről indul, innen előrehalad a szeméremcsonthoz, majd a test elülső középvonalában halad felfelé a hason, a mellkason, a nyakon át az állkapocsig és annak közepén végződik.
Kormányzó: a farkcsont és a végbélnyílás között kezdődik, a gerinc középvonalában fut, ezután eléri a fejet, majd folytatódik a fejtetőn, a homlokon, és az orron, a felső fogíny határvonalában középen ér véget.
Extra pontok
A hagyományos kínai orvoslás számtalan extra pontot használ. Ezek a pontok az esetek többségében nem az imént bemutatott csatornákon helyezkednek el. Az évszázadok során felfedezett és szakirodalomban megemlített extra pontok száma meghaladja az ezret. Közös bennük, hogy nagy részüket a főcsatornák és a különös csatornák pontjainak megismerése után fedezték fel.
Minden testtájon előfordulnak az extra pontok: a fejen, a háton, a felső végtagon, és az alsó végtagon is találunk belőlük.
Az akupresszúrás pontok használata
Az akupresszúrás pontokat számos esetben használják egészségmegőrzés céljából. Mindegyik pont más és más hatást vált ki a szervezetben.
Fontos megjegyezni, hogy az akupresszúrának is vannak határai. Ezért semmilyen körülmények között nem helyettesítheti a szükséges orvosi beavatkozást. Ugyanakkor az orvosi beavatkozást nem igénylő esetekben hatékonyan alkalmazzák, például fájdalomcsillapításra, általános nyugtatásra, megelőzésre, közérzet javítására, elsősegélynyújtásra.
Felmerülhet a kérdés: hogyan kell használni, stimulálni az akupresszúrás pontokat?
A pontokat kellő erővel szükséges stimulálni ahhoz, hogy hatást tudj kiváltani a szervezetedben. Mivel a hüvelykujj a legerősebb ujjad, ezért célszerű ezzel dolgoznod a kezelés során.
Gyakori, hogy a kezelés elején érzékeny, olykor fájdalmas a kezelt pont. A kezelés előrehaladtával aztán egyre csökken az ingerelt akupresszúrás pont érzékenysége.
A leggyakrabban használt technikák: a folyamatos nyomás, a körkörös masszírozás, illetve ezek felváltva történő alkalmazása.
Lényeges az is, hogy legalább 5 – 8 percig kezeld a kiválasztott pontot. Vannak helyzetek, amelyekben 15 – 20 perc kezelés is szükséges lehet. Ha elfáradt a hüvelykujjad, akkor válts át a másik kézre!
Egy kezelés során maximum 5 – 6 pontot kezelj, hogy a szervezeted megfelelően fel tudja dolgozni a kapott ingereket. Ha túl sok pontot kezelsz, akkor azok kiolthatják egymás hatását.
Szinte valamennyi akupresszúrás pont tükörképszerűen megtalálható a jobb és a bal testfélen is. Ajánlott mindkét oldalt kezelni, ha lehetséges (fejen, lábakon, törzsön), akkor egyszerre stimuláld a kiválasztott pontokat.
Fontos megjegyezni, hogy lehetnek ellenjavallatai az akupresszúrás pontok kezelésének.
Ezek a következők: láz, menstruáció első három napja, fertőző betegségek, kiterjedtebb bőrbetegségek, limfómák, rákos megbetegedés, mélyvénás trombózis, visszérgyulladás, szívinfarktus után, kezeletlen magas vérnyomás, hirtelen fellépő ízületi gyulladás, friss rándulás, törés, ficam a kezeléshez közeli testtájakon, ödéma, közvetlenül műtét után, instabil pszichés állapot.
Terhesség esetén bizonyos pontokat lehet használni, de az önmasszázs megkezdése előtt mindenképpen ajánlott kikérni egy szakember véleményét.
7 gyakran használt akupresszúrás pont
Az akupresszúrás pontok közül van néhány, amely kiemelkedik a többi közül, mert széleskörűen lehet alkalmazni őket. Következzen hét gyakran használt akupresszúrás pont!
🔲 Zusanli (ejtsd: cuszanli) – Gyomor csatorna 36
Elhelyezkedése: a térd alatt négyujjnyira, illetve a sípcsonttól egy hüvelykujjnyira kifelé.
Az egyik legfontosabb pont, szinte minden akupresszúrás kezelésnél használják. Mivel a Gyomor csatornán található, ezért emésztési problémák esetén ajánlott. Megnöveli az energiaáramlást a szervezetben, immunerősítő hatása van. Javítja az alsó végtag keringését, fokozza a járás teljesítményét, alkalmazható térd-, lábszár-, és bokafájdalmak esetén.
🔲 Sanyinjiao (ejtsd: szanjintyiao) – Lép csatorna 6
Elhelyezkedése: négyujjnyira a belboka felett, közvetlenül a sípcsont mellett.
A kínai orvoslás szemlélete szerint az egyik legjobb yin pótló akupresszúrás pont. Ebből következik, hogy yin hiányos tünetek (száraz száj, száraz torok, szomjúság, álmatlanság, éjszakai izzadás, vörös nyelv, szemkáprázás stb.) esetén ajánlott a kezelése. Vérvesztéssel járó menstruációs zavaroknál is hatékonyan alkalmazható.
🔲 Hegu (ejtsd: högu) – Vastagbél csatorna 4
Elhelyezkedése: a kézháton a hüvelykujj és a mutatóujj kézközépcsontjainak találkozása előtt.
A test felső részének legfontosabb fájdalomcsillapító pontja. Minden olyan problémánál alkalmazható, amelyek a fej elülső részét érintik, mint például: fogfájás, nátha, arcüreggyulladás, orrüreggyulladás. Az egyik legfontosabb immunerősítő akupresszúrás pont.
🔲 Taiyuan (ejtsd: tájjüan)– Tüdő csatorna 9
Elhelyezkedése: a csuklóredőben a hüvelykujj felőli oldalon egy mélyedésben.
A Tüdő csatornán található, ezért támogatja annak működését. Csillapítja a köhögést, alkalmazható felső légúti megbetegedések esetén, megfázáskor segít eltávolítani a szervezetből a váladékot. Enyhíti a szemfájdalmat, ha az huzat következtében jött létre.
🔲 Shenmen (ejtsd: senmen) – Szív csatorna 7
Elhelyezkedése: a csuklóredőben a kisujj felőli oldalon a borsócsont mellett.
Nyugtató hatású akupresszúrás pont. Alvászavaroknál lecsendesíti az elmét, ezzel segítve az elalvást. Használható szorongás, lámpaláz, aggodalmaskodás leküzdésére. Ha gombócérzet van a torokban vagy a mellkasban segít annak feloldásában.
🔲 Quchi (ejtsd: tyűcsö) – Vastagbél csatorna 11
Elhelyezkedése: behajlított könyöknél a könyökredő külső végénél található.
Immunrendszert stimuláló hatása van. A pont ingerlésével hatással tudunk lenni az emésztésre, székrekedés esetén mozgásba hozható vele a vastagbél. Javítja a kar keringését, alkalmazható karfájdalmak és vállfájdalmak esetén is.
🔲 Neiguan (ejtsd: nejkvan) – Szívburok csatorna 6
Elhelyezkedése: a csuklóredő felett háromujjnyira a két ín között található.
A Shenmen ponthoz hasonlóan nyugtató hatása van, segíti az elalvást. Minden olyan problémánál használható, amely a mellkast érinti. Oldja a teltségérzetet és a mellkasi nyomásérzetet, csökkenti a mellkasi fájdalmakat és a hányingert.
Még több információt szeretnél?
További írásokat találsz a blogomon masszázs, mozgás, és egészség témakörben.