Az egészséges életmód sok összetevőből áll. Olyan, mint egy jó recept, ahol az egyes alkotórészek felerősítik egymás hatását. Ha valamit kihagysz a receptből, kevésbé lesz jó az összhatás. Az egészséges életmód minden életterületre kiterjed, több dimenziót érint. A teljes egészséghez elengedhetetlen, hogy a test, a lélek, és a szellem szintjén is egyensúly legyen.
Ez egy viszonylag hosszú írás, amely arra hivatott, hogy összegyűjtse az egészséges életmód összetevőit, illetve a legfontosabb tényezőket, amik az egészséges életmóddal kapcsolatosak.
Mielőtt belevágok az egészséges életmód összetevőinek részletezésébe, előtte érdemes azt is megvizsgálni, hogy mi az egészség és az életmód fogalma.
Az egészség fogalma
Az egészség egy ember semmi mással sem pótolható értéke. Egy alap, amely ahhoz szükséges, hogy az adott ember megvalósítsa önmagát, teremtsen, és alkosson.
Ez a fogalommeghatározás csupán egy a sok közül. Azért ez a meghatározás került bele ebbe az írásba, mert a világlátásomhoz ez áll a legközelebb.
Valójában az egészséget mindenki a saját értékrendjének megfelelően határozza meg, így nehéz általánosságban megfogalmazni, hogy mi is pontosan az egészség.
Ugyanakkor az egészségnek jól elkülöníthető kiterjedési területei vannak. Ahhoz, hogy teljes egészségről tudjunk beszélni, megfelelően kell működnie ezeknek a területeknek.
Melyek pontosan az egészség kiterjedési területei, más szóval dimenziói?
🔲 Testi egészség: a szervezet megfelelő működését jelenti.
🔲 Lelki egészség: a tudat nyugalma, az önmagaddal való béke állapota.
🔲 Mentális egészség: a tiszta, következetes gondolkodásra való képesség.
🔲 Emocionális egészség: az érzelmi élet kiegyensúlyozottsága, az érzések felismerésének és megfelelő kifejezésének a képessége.
🔲 Szociális egészség: a másokkal való kapcsolat kialakításnak képessége.
Milyen tényezők határozzák meg az aktuális egészségi állapotot?
🔲 Biológiai tényezők: nem, életkor, etnikum.
🔲 Fizikai és társadalmi környezet: vidéki vagy városi környezet, a lakás minősége, a munkahely jellemzői.
🔲 Az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés: milyen közel vannak az egészségügyi intézmények, milyen minőségű ellátást biztosítanak.
🔲 Életmód, magatartás: táplálkozás, testmozgás, mindennapi szokások.
Az életmód fogalma
Az életmód meghatározza az aktuális egészségi állapotot, tehát szorosan összefügg vele. Mindenkinek a saját elhatározásától függ az, hogyan szeretne élni, vagy mi az értékrendje. Ezek a döntések nagyban befolyásolják az adott ember egészségét.
Az életmód olyan tevékenységek összessége, amelyeket az egyén a mindennapi életében végez, az a mód ahogyan él. Ez megmutatkozik a munkával és a szabadidővel kapcsolatos szokásokban, az érdeklődési körben, az értékrendben, a világról alkotott véleményben. Ezek mellett az életmód tükrözi az adott ember énképét, azt ahogyan látja önmagát.
Melyek az életmód összetevői?
🔲 környezeti hatások
🔲 munka
🔲 pihenés
🔲 szociális kapcsolatok
🔲 táplálkozás
🔲 mozgás
🔲 higiénia
🔲 szellemi aktivitás
Mely külső tényezők befolyásolják leginkább az életmódot?
🔲 szocializáció
🔲 kulturális közeg
🔲 életkörülmények
Összegezve: léteznek ugyan külső tényezők, amelyek befolyásolják az egészségi állapotodat és az életmódodat, nagyrészt viszont rajtad múlnak a dolgok. A te döntésed az, hogy milyen életmódot folytatsz, majd ebből következően milyen egészségi állapotba kerülsz.
Az egészséges életmód összetevői
Az egészség és az életmód fogalmának megvizsgálása után nézzük meg azt, hogy a kettő együttese, az egészséges életmód milyen összetevőkből áll.
17 olyan dolgot gyűjtöttem össze, amelyek véleményem szerint szükségesek a teljes egészséghez.
Rendszeresség
Az egészséges életmód összetevői közül elsőként a rendszerességet említem meg. Azért tettem a felsorolás legelejére, mert a rendszeresség megléte elengedhetetlen az egészséges életmódhoz.
A ritmusra való törekvés megfigyelhető a természetben és a természetben élő állatok életében is. Jó példával szolgál a természet, hiszen ha a rendszeresség hiányzik az életedből, akkor felborul a biológiai ritmusod.
Sok apró mozzanatból állnak a mindennapok. Amikor van ebben egy rendszer, akkor jóval könnyebb kiegyensúlyozottnak maradni, és átláthatóbbá válik minden.
A legelőnyösebb az, ha a felkelés, a lefekvés, és az étkezések is ugyanabban az időpontban vannak. Természetesen előfordulhatnak váratlan történések, amik módosíthatják a napirendet, de lényeges, hogy legyenek irányadó tevékenységek.
Rendszeres mozgás és testedzés
Az egészséges életmód alappillére a rendszeres testmozgás. A saját véleményem az, hogy a rendszeres testmozgás az egészségmegőrzés első számú módszere.
Ajánlott rendszeresen legalább, heti háromszor egy óra olyan testmozgást végezni, ami kizökkent a komfortzónádból. Lényegesnek tartom megjegyezni, hogy a házimunkát ne számold bele a rendszeres testmozgás idejébe. A házimunka ugyan megmozgat, de mégsem abban a tekintetben, mint egy átgondolt, megtervezett mozgásprogram.
És miért annyira előnyös a rendszeres testmozgás? A teljesség igénye nélkül felsorolom néhány jótékony hatását:
🔲 erősíti az izmokat,
🔲 karbantartja az ízületeket,
🔲 javítja a légző- és keringési rendszer működését,
🔲 serkenti az anyagcserét,
🔲 javítja a hormonrendszer szabályozó funkcióit,
🔲 elősegíti a jó alvást,
🔲 jó hatással van az idegrendszerre,
🔲 hangulatjavító hatása van.
Az előbb felsorolt előnyök hozzájárulnak a testi egészséghez, valamint segítenek abban, hogy önmagad legjobb verziója lehess.
Helyes táplálkozás
A helyes táplálkozás az egészséges életmód gyakran emlegetett összetevője. Ezerféle diéta és táplálkozási trend létezik, ahelyett, hogy ezek ismertetésével tölteném az időt, inkább néhány alapelvre hívom fel a figyelmedet.
A helyes táplálkozás alapelvei:
🔲 Figyelj oda a minőségre! Minél inkább természetes valami, annál inkább hasznos, ezért kerüld a feldolgozott élelmiszerek fogyasztását.
🔲 Napi négy-öt alkalommal étkezz! Többször egyél egy nap során, és az étkezéseknél maximum 80%-osan telítsd meg a gyomrodat étellel. A legbőségesebb étkezés a reggeli legyen, a legkevesebbet este ajánlott enni.
🔲 Törekedj a meleg ételek fogyasztására! A hagyományos kínai orvoslás ezt kifejezetten ajánlja, mert a gyomor számára kevesebb munkát jelent a meleg ételek feldolgozása.
🔲 Fogyassz elegendő zöldséget és gyümölcsöt! Ez különösen a kellő rostbevitel miatt fontos, ami nagyban segíti az emésztést. Természetesen lehet hidegen, főzés nélkül is fogyasztani a zöldséget, gyümölcsöt (főleg a nyári melegben ajánlott), de ne kerüljenek túlsúlyba a nyers ételek a táplálkozásodban.
🔲 Nyugodt körülmények között étkezz! Az ételre koncentrálj, figyelj az ízekre és élvezd azokat az étkezés közben.
Kellő mennyiségű és minőségű vízfogyasztás
Az emberi test jelentős része vízből áll, ezért a víznek meghatározó szerepe van a szervezet megfelelő működésének fenntartásában.
Egy felnőtt férfi számára 2,5 liter, egy felnőtt nő számára 2 liter víz fogyasztása ajánlott naponta. Ezek a minimum értékek, mert egy forró nyári napon akár ennek a duplájára is szükség lehet. Megjegyzés: tanácsos a vizet kis kortyokban fogyasztani.
Ezeken kívül jelentősége van a víz hőmérsékletének is. A hideg víz ivása nem javasolt még nyáron sem, mivel többlet munkát ad a gyomornak. Kínában például bevett szokás a forró víz fogyasztása, mert segíti az anyagcserét, és ahogyan már említettem megkönnyíti a gyomor munkáját.
Felkelés után, lefekvés előtt, nehezebb étkezések után kifejezetten ajánlott egy pohár citromos forró víz elkortyolgatása.
Minőségi alvás
Az emberi szervezetnek körülbelül 7 – 8 óra alvásra van szüksége. Jelentőséggel bír az is, hogy mikor alszol, ebből a szempontból a 23 óra és 3 óra közötti időszak a legfontosabb.
A minőségi alvást elősegíti, ha minden nap ugyanakkor kelsz fel és fekszel le. Segítséget nyújt az elalvásban, ha a környezeti fényt korlátozod esténként, illetve az elektromos kütyük használatát is mellőzöd közvetlenül lefekvés előtt.
Ha tele van gondolatokkal az elméd, akkor érdemes este relaxálni, meditálni. Az elalváshoz szükség van a nyugodt elmére, ha nagyon nehéz napod volt, akkor érdemes egy nyugtató hatású gyógyteát is elfogyasztani lefekvés előtt. Kifejezetten ajánlom a citromfű teát, nekem bevált.
A munka és a pihenés megfelelő aránya
Az egészséges életmód szempontjából nagyon fontos, hogy ne hajtsd szét magad. A munka és a pihenés megfelelő arányát különösen a maximalistáknak nehéz tartaniuk.
Egy tanács: ha maximalista vagy, olykor érd be az elég jóval a tökéletes helyett. Ezzel megelőzöd a kiégést, és hidd el, hogy hosszú távon sokkal jobb eredményeket tudsz elérni, ha kellő időt szentelsz a pihenésnek.
Kipihent állapotban lehet igazán jól teljesíteni.
Kapcsolódás a természettel
Napfény, levegő, a természet közelsége alapvető emberi szükségletek. Minél többet tartózkodsz a természetben, annál jobban fogod érezni magad. A természetes környezet nyugtató hatással van rád, és hozzájárul az egészségedhez.
A természetben rend van, minden ciklikusan működik. Amikor a természetben vagy, te is kapcsolódsz ehhez a rendhez. Tulajdonképpen ennek köszönhető az, hogy feltöltve érzed magad egy természetben töltött nap után.
Legyen minél kevesebb mesterséges, és minél több természetes dolog az életedben!
Aktív szellemi élet
Tanulás, önképzés, szellemi tevékenységek, ezek mind alapvető fontossággal bírnak az egészséges életmód szempontjából.
A szellemi tevékenységek ugyanúgy működnek, mint a többi dolog. Ha használod az ilyen irányú képességeidet, a memóriád is egyre jobban fog működni. A jó memóriára szükség van az élet számos területén, például egy tanfolyam elvégzése során. Amennyiben jó a memóriád gördülékenyebben mennek a hétköznapi tevékenységek.
A szellem edzése frissen tartja a gondolkodást. Ha tiszták a gondolatok, könnyebbé válik előnyös döntéseket hozni.
Én-idő
Az én-idő az az idő, amit teljes mértékben önmagadnak szentelsz. Ez lehet bármilyen tevékenység, program (kertészkedés, sport, szauna, masszázs), a lényeg, hogy a fejlődésedet, feltöltődésedet szolgálja.
Az én-időre mindenkinek szüksége van, az egészséges életmód nélkülözhetetlen eleme, illetve az önszeretet egyik kifejezési módja.
Az önmagaddal való törődés a jólléted alapja. Akkor tudsz másoknak is adni, ha törődsz a testeddel, a lelkeddel, és egyensúlyban vagy.
Célok kitűzése és megvalósítása
A világ az örök fejlődésről és a változásról szól, aki nem változik, és nem tűz ki önmaga elé célokat az megreked a fejlődésben. Természetesen a célok kitűzése során kulcsfontosságú, hogy azok elérhetők legyenek.
Az egészséges életmód szempontjából is meghatározó a célok megléte. Legyen szó például egy étrend betartásáról, a napi edzés teljesítéséről, vagy egy önfejlesztő tanfolyam elvégzéséről. Hatékonyabb leszel a hétköznapokban, ha van mire fókuszálni, és van egy terv, ami mentén haladsz.
A célok azért szükségesek, hogy irányt adjanak az életednek. Az a cél igazán jó, amely összhangban van veled, és valóban a fejlődésedet szolgálja. Ennek a kitűzéséhez viszont kellő önismerettel szükséges rendelkezned.
Alkotás, kreativitás megélése
A kreativitás újszerű dolgok, tárgyak, gondolatok teremtését jelenti. Egy jó kedvvel végzett kreatív tevékenység javítja a hangulatot, önbizalmat ad, csökkenti a szorongást, oldja a stresszt, véd a kiégéstől.
A kreatív tevékenységekkel való foglalkozás az ember alapvető szükséglete. Ha kizárólag a napi mókuskerékben töltöd az idődet, az hosszú távon fásultságot, kiégést vonhat maga után.
Amikor rendszeresen kreatív tevékenységekkel foglalkozol, az a végeredménytől függetlenül javítani fogja a testi és lelki egészségedet.
Támogató emberi kapcsolatok
Az életminőséget nagyban meghatározza az emberi kapcsolatok minősége. Egy emberi kapcsolat akkor igazán minőségi, ha van mélysége. Amikor két ember maximálisan megbízhat egymásban, megoszthatják egymással a legmélyebb gondolataikat, az a lelki egészség szempontjából rengeteget számít.
Mindenki kissé más szemszögből szemléli a világot, fontos az önmegvalósítás, mégis közösségi lény vagy. Lelked vágya, hogy kapcsolódj másokkal valamilyen formában.
Amikor nehézségek vannak az életedben, a támogató emberi kapcsolatok segítségével egyszerűbbé válhat azok megoldása.
Lelki egyensúly
Az egészséges életmód szerves része a lelki egyensúly megléte. A tested nem lehet egészséges, ha a lélek nincs megfelelő állapotban.
A lelki egészség fejleszthető, odafigyeléssel hosszú távon fenntartható. Hogyan tudod ezt megtenni?
🔲 Tartsd tisztán a gondolataidat! A nehezebb helyzetekben is törekedj arra, hogy elkerüld a dolgok túlagyalását.
🔲 Foglalkozz önmagaddal! Az életed mások életével való összehasonlítása helyett, csak a saját feladataidra koncentrálj.
🔲 Fogadd el önmagad! Bármi is történik az életben ne ostorozd önmagad.
🔲 Valósítsd meg az álmaidat! Ha vannak kétségeid, akkor is merj cselekedni. A lelked akkor lesz nyugodt, ha bátor lépéseket teszel az álmaid megvalósítása érdekében.
🔲 Éld meg a jelen pillanatot! Ha a jelen pillanatra koncentrálsz, akkor tudod a lehető legtöbb energiát beletenni az aktuális feladataidba.
Önismeret
Az önismeret azt jelenti, hogy érted önmagad és a belső folyamataidat, tisztában vagy a képességeiddel, tudod miben vagy jó. Ha kellő önismerettel rendelkezel akkor helyt fogsz állni a legnagyobb nehézségek között, könnyebbé válik sikereket elérni.
Ahhoz, hogy pontosan azt add önmagadnak, amire valójában szükséged van, ismerned kell önmagad.
Önismeret birtokában tudni fogod, hogy mik a fizikai korlátaid, így nem hajtod túl magad. Érezni fogod, mi a megfelelő étrend és mozgásforma számodra. Felismered azt, amikor időt kell szakítanod a kikapcsolódásra.
Következetesség
Az egészséges életmód akkor fog működni, ha következetességgel is párosul. Előfordul, hogy sokan akkor kezdenek el odafigyelni önmagukra, amikor betegség éri őket, le akarnak fogyni, vagy éppen a nyári strandszezonra szeretnének jó formába kerülni.
Akkor lehetsz hosszú távon egészséges, erős, és ellenálló a betegségekkel szemben, ha az egészséges életmód a mindennapjaid részévé válik.
Úgy tekints az egészséges életmódra, mint ami a lehető legelőnyösebb számodra. Ha fegyelmezetten betartod az egészséges életmód szabályait, akkor azt fogod tapasztalni, hogy hétről-hétre erősebb, ellenállóbb, és kiegyensúlyozottabb leszel.
Mértékletesség
Az egészséges életmódhoz szükséges a mértékletesség. Ha túlzásba viszel valamit, az már előnytelenné válik. Legyen szó a táplálkozásról, a munkáról, a sportról, vagy akár a pihenésről.
A mértékletesség nem csupán azt jelenti, hogy egy dolgot egy bizonyos határig teszel. A mértékletesség fogalma alá tartozik az is, hogy elkerülöd a rád nézve káros dolgokat, tevékenységeket.
Fontos megtanulni nemet mondani. Nemet mondani olykor a munkára, az elfoglaltságokra, az élvezetekre, az ételekre, minden olyan dologra amiről tudod, hogy az adott helyzetben káros neked.
Megfelelő higiénia
A megfelelő higiénia pozitív hatást gyakorol az egészségre, illetve csökkenti vagy megszünteti az egészségre ártalmas tényezőket.
A higiénia alapvető elemei a rendszeres kézmosás és tisztálkodás. Ezek mellett a tiszta és rendezett környezet megteremtése is lényeges részét képezi a higiéniának. Ha rendezett a környezet, azt sokkal könnyebb tisztán tartani.
Az egészséges életmód előnyei
Az írás előző, terjedelmes részében ismertettem az egészséges életmód összetevőit. Részben már kitértem az egészséges életmód előnyeire is, az alábbiakban összegyűjtöm, hogy melyek ezek.
Jöjjenek az egészséges életmód előnyei!
- Csökken a betegségek kialakulásának kockázata.
- Jól fog működni az immunrendszered.
- A szív- és érrendszer, valamint a légzőrendszer egészséges marad.
- Könnyebbé válik az optimális testsúly megtartása.
- Gyorsul az anyagcseréd, javul az emésztésed.
- Erősebb, energikusabb leszel, javul az állóképességed.
- Erősek maradnak a csontjaid, megelőzöd a csontritkulást.
- Lelassulnak az öregedési folyamatok.
- Szebb lesz a bőröd, jobb lesz a hajad, körmöd állapota.
- Javul a testtartásod, formásabb lesz a tested.
- Az ízületeid rugalmassága megmarad.
- Kiegyensúlyozottabb, nyugodtabb leszel.
- Jobb lesz az általános hangulatod.
- Jó lesz az alvásod.
- Könnyebben megy a koncentráció, az összpontosítás.
- Éles lesz a memóriád.
- Pénzt takarítasz meg, mert kevesebbet költesz gyógyszerre.
- Saját kezedbe veszed az életed irányítását.
- Mindig lesznek céljaid.
- Sokkal nagyobb eséllyel megtapasztalhatod az elégedettséget és a boldogságot.
- Kiegyensúlyozottak lesznek az emberi kapcsolataid.
Csupa pozitív dolog, amelyek az egészséges életmód hatására az életed részévé válnak. Azt hiszem, hogy ezek alapján érdemes egészségesen élni!
Ha egészségesen élsz azzal nem csak önmagadért, hanem az egész világért teszel.
Még több információt szeretnél?
További írásokat találsz a blogomon masszázs, mozgás, és egészség témakörben.