Az immunerősítés célja a szervezet ellenállóképességének növelése. Ennek kivitelezésében a mindennapi szokásaid döntő szerepet játszanak. Ezért fontos, hogy olyan módszereket alkalmazz nap mint nap, amelyek támogatják az immunrendszered működését.
Röviden az immunrendszerről
Két megközelítést fogok nagy vonalakban felvázolni neked. Az egyik megközelítés a nyugati orvoslás szemlélete az immunrendszerről, a másik a hagyományos kínai orvoslás szemszögéből mutatja be az immunrendszer működését.
A nyugati orvoslás szerint az immunrendszer a szervezet védekező mechanizmusa, amelynek működése összetett. Fő feladata, hogy különbséget tegyen a szervezet saját struktúrái és a szervezet szempontjából idegen struktúrák között. Tehát az immunrendszer végzi a testidegen elemek, a kórokozók, és a daganatok megsemmisítését, megvédve ezzel a testet.
Az immunrendszer nem egy önálló szerv, hanem több szerv, szövet, és sejt együttese, amely a test minden részében jelen van. Többek között az immunrendszer működését segíti a nyirokrendszer, a csecsemőmirigy, a lép, a csontvelő, a mandulák, vagy a nyirokszervek által termelt fehérvérsejtek.
A hagyományos kínai orvoslás másképp közelít az immunrendszer működésének magyarázatához. A HKO szerint a Qi (ejtsd: csí) mennyisége és minősége határozza meg, hogy mennyire egészséges és életerős az ember.
Az erős Qi-vel rendelkező ember tele van energiával. A gyenge Qi-vel rendelkező ember könnyen elfárad és gyakran megbetegszik.
Az Qi egyik fajtája a Wei Qi (ejtsd: vej csí), amely a test első védelmi vonala. A Wei Qi a bőr alatt kering, azért felelős, hogy megakadályozza a kórokozók szervezetbe való bejutását.
A Wei Qi megfelelő működését leginkább a hétköznapi szokásaiddal tudod megtámogatni.
Az írás további részében kilenc olyan immunerősítő módszert ajánlok, amelyeket egy kis odafigyeléssel könnyedén be tudsz építeni a hétköznapjaidba.
Az immunerősítés kilenc módszere
Rendszeres testmozgás és sport
A rendszeres testmozgás és a rendszeres sport javítja a szervezet vérellátását. Így elősegíti azt, hogy az immunrendszer működéséhez szükséges anyagok minél hamarabb eljussanak a megfelelő helyre.
A testmozgás és a sport segít leküzdeni a stresszt, hiszen testmozgás közben kiadhatod magadból az esetlegesen felgyülemlett feszültséget. A nyugalom és a stresszmentes élet támogatja az egész szervezetet, ideértve az immunrendszer működését is.
Lényeges, hogy a fizikai állapotodhoz mérten végezz testmozgást! Kerüld el a túledzést, és biztosíts magadnak időt a regenerációra! A túledzés és az extrém igénybevétel ellenkező hatást vált ki, gyengíti az immunrendszert.
Helyes táplálkozás és immunerősítő ételek fogyasztása
Fentebb már említettem, hogy a hagyományos kínai orvoslás szerint a Qi mennyisége és minősége határozza meg, hogy mennyire egészséges egy ember.
A Qi-nek két fő forrása van: a Veleszületett Qi és a Szerzett Qi.
A Szerzett Qi jelentős mennyiségét a táplálkozáson keresztül lehet bejuttatni a szervezetbe.
Ezért fontos a helyes táplálkozás, amelynek van néhány alapelve:
- minél több természetes alapanyag,
- minél kevesebb feldolgozott élelmiszer,
- napi többszöri étkezés (3 – 5 alkalom),
- bőséges reggeli,
- könnyed vacsora,
- elegendő mennyiségű zöldség és gyümölcs,
- étkezés nyugodt körülmények között.
Személy szerint növényi alapú étrendet folytatok, és a tapasztalataim alapján bátran ajánlom ennek alkalmazását. Véleményem szerint leginkább ez az étrend támogatja az egészségmegőrzést és az immunrendszer megfelelő működését.
Következzen néhány olyan étel és fűszer, amelyek segítségével célzottan végezhető az immunerősítés!
- gyömbér,
- fokhagyma,
- fahéj,
- citrusfélék,
- bogyós gyümölcsök,
- sötétzöld leveles zöldségek,
- goji bogyó,
- kínai csüdfű,
- sok napfény (igaz, hogy nem étel vagy fűszer, de támogatja a D-vitamin képződést).
Kellő mennyiségű vízfogyasztás
Az emberi test jelentős része vízből áll, ezért a víz meghatározó szerepet tölt be a szervezet megfelelő működésének fenntartásában.
Egy jól hidratált szervezet hatékonyabban működik. Az immunerősítés megkerülhetetlen eleme a kellő mennyiségű vízfogyasztás. Ha nincs a testben elegendő mennyiségű folyadék, akkor a keringő vérmennyiség is csökken, ami az immunsejtek mozgásterét leredukálja.
Mindenki sajátos jellemzőkkel rendelkezik, ezért a vízfogyasztást illetően egyéni mennyiségeket szükséges meghatározni. Ugyanakkor általánosságban elmondható, hogy egy felnőtt férfi számára minimum 2,5 liter, egy felnőtt nő számára minimum 2 liter víz fogyasztása ajánlott naponta.
Minőségi alvás
Egy felnőtt szervezetnek körülbelül 7 – 8 óra alvásra van szüksége. Ha rendszeresen ennél kevesebbet alszol, akkor visszaesik az immunrendszered hatékonysága.
A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás az immunválasz fontos szabályozója. Alvásmegvonás hatására csökken az immunsejtek száma és aktivitása a szervezetben. Az alvás minősége sem elhanyagolható, illetve az alvási ritmus megléte is rendkívül fontos.
Az imént felsorolt dolgokból következik, hogy immunerősítés nincsen jó alvás nélkül!
Alkalmazkodás az adott évszakhoz
Az emberi szervezet az évszakok, illetve a nappalok és éjszakák váltakozását igyekszik követni. Érdemes összehangolni a mindennapi tevékenységeidet ezekkel az időciklusokkal.
Például télen ajánlott az átlagosnál többet pihenni és aludni, hiszen ilyenkor a leghosszabbak az éjszakák.
Előnyös, ha az étkezési szokásaid is lekövetik az adott évszakra jellemző hatásokat. Fogyassz idényzöldségeket és idénygyümölcsöket! Télen használj több melegítő hatású ételt, nyáron a hűsítő típusú ételeket helyezd előtérbe!
Lelki egyensúly megőrzése
Immunerősítés szempontjából kiemelt fontosságú a belső világod egészségének megőrzése. Különösen ősszel és télen, a sötétebb időszakokban fontos, hogy kiemelten figyelj a hangulatodra.
Ennek egyik módja lehet a pozitív életszemlélet! Örülj a téli napsütésnek, a madarak csicsergésének, alkoss, légy kreatív, így a szürkébb napokon is meg fogod őrizni a jó kedvedet!
A lelki egyensúlyod megőrzésének érdekében az év minden szakaszában biztosíts magadnak én-időt, tartsd tisztán a gondolataidat, és kerüld el a dolgok túlagyalását!
Akupresszúra
Az akupresszúra a hagyományos kínai orvoslás egyik módszere. Léteznek olyan akupresszúrás pontok, amelyek stimulálása segíti az immunrendszer működését.
Következzen három, immunerősítő akupresszúrás pont!
Zusanli (ejtsd: cuszanli)
Elhelyezkedése: a térd alatt négyujjnyira, illetve a sípcsonttól egy hüvelykujjnyira kifelé.
Hegu (ejtsd: högu)
Elhelyezkedése: a kézháton a hüvelykujj és a mutatóujj kézközépcsontjainak találkozása előtt.
Quchi (ejtsd: tyűcsö)
Elhelyezkedése: behajlított könyöknél a könyökredő külső végénél található.
Az imént felsorolt pontokat ajánlott folyamatos nyomással vagy körkörös masszírozással stimulálni. Fontos, hogy kellő erővel és legalább 5 – 8 percig kezeld az adott pontot, mert csak így tudsz hatást kiváltani a szervezetben.
Ha az immunerősítés a célod nem szükséges mindennap kezelned a fenti pontokat. Elég, ha heti két alkalommal masszírozod őket az őszi és téli, megfázásra jobban hajlamosító időszakokban. Vagy olyankor, amikor úgy érzed, hogy gyengébb az immunrendszered.
Ha mindennap ugyanazt az akupresszúrás pontot stimulálod, akkor egy idő után a szervezeted nem fog reagálni rá. A tested hamar hozzászokik a kapott ingerekhez, ezért szükséges több napos szünetet tartani a kezelések között.
Masszázs
Egy szakszerűen végzett masszázs során a szervezet ellazul, relaxált állapotba kerül. Ennek hatására a pulzusszám csökken, a vérnyomás normalizálódik, az elme megnyugszik.
Egyes fogások célzottan a rugalmasság és a könnyedség megteremtését célozzák meg. Ha a test ellazul az segíti a belső világod ellazulását is, hiszen minden mindennel összefügg. Lazaság mellett a stressz nem képes utat törni magának.
Fentebb már említettem, hogy az immunrendszer erősítésében fontos szerepet játszik a stressz csökkentése. A stresszcsökkentés kiváltásában segítségedre lehet az, ha rendszeresen jársz masszázsra.
Kapcsolódás a természettel
A természetben rend van, minden ciklikusan működik. Amikor a természetben tartózkodsz te is kapcsolódsz ehhez a rendhez. Ennek köszönhető az, hogy feltöltődve érzed magad egy természetben eltöltött nap után.
A természetes környezet nyugtató hatással van rád, ez hozzájárul az immunrendszered erősítéséhez. Ezért vedd körül magad minél több természetes dologgal, és látogass ki a természetbe minél többször!
Még több információt szeretnél?
További írásokat találsz a blogomon masszázs, mozgás, és egészség témakörben.