A jóga pozitív hatásai rendszeres gyakorlás után válnak érezhetővé. Melyek ezek a pozitív hatások, és miért annyira jó dolog jógázni?
Napjainkban egyre népszerűbbé válnak a keleti gyógymódok és mozgásrendszerek, köztük a jóga is. Ezek a módszerek többet nyújtanak, mint az egyszerű gimnasztikai gyakorlatok. A jóga pozitív hatásai sem csak testi szinten érezhetőek, ennél sokkal többet ad ez az évezredes múltra visszatekintő rendszer.
Mi a jóga?
A jóga egy Indiából származó filozófiai és életviteli rendszer.
A jóga szó a szanszkrit eredetű judzs szóból ered, mely ez esetben gyökeret, kapcsolódást, egyesülést jelent. Egészen pontosan a test-lélek-szellem egyesülését. Az egység a jógagyakorlatok, a meditáció, és a légzőgyakorlatok által tud létrejönni.
A jóga végső célja az elme lecsendesítése, a gondolatok uralása, amelynek elérésével megtapasztalható a tiszta valóság. A jógát gyakorló közelebb kerül önmaga megismeréséhez, és a világ folyamatainak megértéséhez. Ebből következik, hogy a jóga testgyakorlatainak hatása, amelyek alkalmassá teszik a gyógyításra és az egészségmegőrzésre, másodlagosak a hagyományos értelmezés szempontjából.
A jóga szellemisége szilárd maradt az évszázadok alatt, ugyanakkor számos irányzata alakult ki. Ezek közül az egyik a hatha jóga, amely a nyugati világban leginkább elterjedt. A jógának ez az irányzata a testtartásokon (ászanákon), és a légzés szabályozásán keresztül éri el azt a szellemi célt, amit a jóga maga elé kitűz. A hatha jóga abban az esetben is többet nyújt, mint az egyszerű tornagyakorlatok sorozata, ha csupán testedzésként vagy terápiás céllal használják.
Hogyan kezdjek el jógázni?
A jóga elkezdéséhez nem szükséges eleve hajlékonynak lenni. Bármilyen testalkattal el lehet kezdeni jógázni.
Kezdőként azt tapasztalhatod, hogy egyes testtartások nehezebben mennek. Kitartó és rendszeres gyakorlással viszont a tested egyre jobban alkalmazkodik, és egyre tovább képes leszel kitartani az ászanákat. A jóga pozitív hatásai – „a gyakorlás mellékhatásaként” – egy idő után megjelennek. A testi változások mellett a kiegyensúlyozottság és a jó közérzet is a hétköznapjaid részévé válik.
Ha még nem próbáltad ki a jógát, de érdeklődsz iránta, szeretnéd elkezdeni, akkor érdemes előtte figyelembe venni néhány szempontot.
Tájékozódj, értsd meg a jóga lényegét
A jóga nem csupán az extra rugalmasságról szól, hanem egy folyamat. Ez a folyamat a fizikai tested egészségének megőrzése mellett önmagad megismerését is szolgálja.
Legyél a jelenben
A jóga egyik legalapvetőbb tétele a jelenben létezés. Érdemes ezt megtapasztalni már az első gyakorlás előtt. Próbáld meg átélni a jelent a hétköznapi tevékenységeid során, amikor ülsz a buszon, főzöl, vagy éppen takarítasz! Éld át magát a tevékenységet, ahelyett, hogy a múltban vagy a jövőben kalandoznál!
Próbálj ki néhány jógapózt
Ha beírod a keresőbe, hogy „jógapóz” számos cikket, képet, videót fogsz találni. Próbálj ki ezek közül néhány egyszerűbbet, csak azért, hogy megtapasztald milyen jógázni!
Keress fel egy közeli jógastúdiót, jógaoktatót
A jóga testtartásainak helyes elsajátításához a legjobb módszer, ha felkeresel egy jógaoktatót. Egy jógaoktató képest irányt mutatni és segíteni, ha valamiben nem vagy biztos. Ezen kívül támogatni tud a saját magad által felállított határaid átlépésében.
Gyakorolj rendszeresen
A jóga pozitív hatásai csak rendszeres gyakorlással érhetők el. Ha kitartóan gyakorolsz azt a tested és a lelked is meg fogja hálálni.
Mire érdemes odafigyelni jógázás előtt, közben, után?
Jóga előtt
Mielőtt elkezdenél jógázni a legfontosabb az, hogy kérd ki ez ügyben a kezelőorvosod véleményét. A jóga nagyszerű dolog, de bizonyos esetekben és helyzetekben lehetnek ellenjavallatai.
A jógázás előtt minimum egy órával már ne egyél. Ha megoldható akkor az utolsó étkezés inkább három-négy órával előzze meg a gyakorlást. A kellő mennyiségű folyadék bevitele kifejezetten fontos a jóga előtt, ezért a jógázás napján emeld meg az átlagos vízfogyasztásodat.
Jóga közben
Ha otthon gyakorolsz, akkor teremts nyugalmat magad körül. Válassz egy kellemes hőmérsékletű, csendes helyiséget, ahol csak önmagadra tudsz figyelni.
Fontos, hogy a gyakorlás közben figyelj a tested jelzéseire. Ha fájdalmat érzel, akkor gyere ki a gyakorlatból, semmit sem szabad erőltetni. A jóga kellemes ellazulást jelentsen számodra.
Gyakorlás közben mellőzd a vízivást, mivel az elvonja a figyelmedet az ászanákról, illetve a szervezetnek sem kell a víz feldolgozására koncentrálnia. Ezzel minden energiádat a jógázásra összpontosíthatod.
Jóga után
Jóga után is figyelj a kellő vízmennyiség pótlására, hiszen a gyakorlás során vizet veszített a szervezeted. Az étkezéssel ajánlatos legalább 30 percet várni.
A jóga pozitív hatásai: melyek ezek?
Rugalmasság fokozása
A tested rugalmassága fejleszthető, erre a jóga nagyszerűen alkalmas. Ha kitartasz és szorgalmasan gyakorolsz a lehetetlennek tűnő pózok is kivitelezhetővé válnak. Egyre hajlékonyabbá válsz, aminek hasznát fogod venni a hétköznapi teendők végzése során is.
Megfelelő testtartás
A megfelelő testtartás segít megelőzni a gerinc- és mozgásszervi problémákat. Egyes jógagyakorlatok, mint például a fapóz kifejezetten alkalmasak tartásjavításra.
Izomerő növelése
A jóga megterhelő lehet a test számára, különösen akkor, ha valaki kezdőként gyakorolja. A gyakorlás során a saját testsúly emelésének köszönhetően egyszerre több izom, izomcsoport kap terhelést. Mivel az izmok terhelést kapnak, így az erejük, teljesítményük is növekszik a rendszeres gyakorlás hatására.
Légzés és keringés javítása
Minden mozgásforma jó hatással van a légző- és keringési rendszerre, így a jóga is. A pránajáma a jógának egy olyan irányított légzésgyakorlata, amely fokozza a légzés közbeni tudatosságot. A légzésszabályozás rendszeres gyakorlásával növelhető a légzés hatékonysága, fokozódhat a vér oxigénellátása, lassulhat a szapora szívverés, és csökkenhet a vérnyomás.
Ízületek karbantartása
Ha jól kivitelezettek és nem erőből történnek a jóga gyakorlatai, akkor támogatják az ízületek megfelelő működését. Az ízületek hajlékonysága az ízületet körülvevő izmok és szalagok hajlékonyságától függ. A jóga statikus, lassan kivitelezett, hosszan kitartott gyakorlatai biztonságos módon tudják karbantartani az ízületeket.
Gerinc egészségének védelme
A jóga pozitív hatásai közül a gerinc egészségének védelme kiemelendő, hiszen a gerincoszlopra hárul a legnagyobb teher. A rendszeres jógázás rugalmasságot biztosít a csigolyák és a porckorongok körül, illetve megerősíti a gerinc környéki izomzatot.
Csontok erősítése
A jóga pozitív hatásai között mindenképpen meg kell említeni a csontok erősítését. Minden mozgásforma, – köztük a jóga – segíti a csontrendszer karbantartását a csontsűrűség növelésével. Ez pedig csökkenti a csontelváltozások kockázatát.
Immunrendszer erősítése
A jóga csökkenti a stresszt, a légzésgyakorlatok segítik a légzőrendszer egészségét, egyes ászanák biztosítják a belső szervek optimális működését a vérkeringés javításával. Ezek a hatások összeadódnak, és támogatják az immunrendszer megfelelő működését.
Relaxált állapot megteremtése
A jóga pozitív hatásai közül kiemelendő a relaxált állapot megteremtése, ez ugyanis az alapja annak, hogy a testtartások kivitelezése is megfelelő legyen. A relaxáció történhet a gyakorlás előtt és után, célja, hogy a test és az elme is ellazult állapotba kerüljön.
Koncentráció javítása
A jóga gyakorlása figyelmet és összpontosítást kíván, ez pedig javítja a koncentrációt. A koncentráció egy hosszabb távú folyamat, amely során a figyelmedet egyetlen dologra fókuszálod. Ha javul a koncentrációd, azt az élet más területein is kamatoztatni tudod.
Egyensúly javítása
Jó néhány jógagyakorlat egyensúlyozást kíván meg. A rendszeres jógázás fejleszti a mozgáskoordinációt, növeli a stabilitást, nem csak fizikai szinten, hanem az elme szintjén is megteremti a harmóniát.
Önbecsülés növelése
Ha rendszeresen gyakorolsz, látod magadon a fejlődést testi és lelki szinten, az nagyon jót tesz az önbecsülésednek. Amikor tudod, hogy teszel önmagadért, az egészségedért, és a személyes fejlődésedért, az rengeteg pozitív energiát tud felszabadítani.
Tudatosság fejlesztése
A tudatosság fejlesztése a jóga végső célja. Ha fejlődik a tudatosságod, akkor egyre mélyebben meg tudod érteni és tapasztalni a világ működését.
A jóga pozitív hatásai: mennyi gyakorlásra van szükség, hogy érezzem ezeket?
A jóga pozitív hatásai mindenkinél kicsit másképpen és máshogyan jelentkeznek. Ebből következik, hogy nem lehet pontosan meghatározni, kinek mennyi gyakorlásra van szüksége a változások megtapasztalásához.
Például a relaxáltságot már az első gyakorlás során átélheted, az egyensúlyérzék és a rugalmasság javításához valószínűleg több időre lesz szükséged.
Egy a lényeg: a rendszeresség. Ha rendszeresen és kitartóan gyakorolsz, akkor az eredmények sem fognak elmaradni.
Tedd az életed részévé a jógát, és meg fogod tapasztalni annak számos testre és lélekre előnyös hatását, ezt bátran ki merem jelenteni!
Még több információt szeretnél?
További írásokat találsz a blogomon masszázs, mozgás, és egészség témakörben.