Masszázs után ajánlott néhány egyszerű dolgot megtenni, elősegítve ezzel a tested kezelés utáni regenerációját. Nézzük, hogy melyek ezek!
Érdemes tudatosan felkészülni egy masszázskezelésre, de masszázs után is ajánlott betartani azt a néhány alapelvet, amik támogatják a tested regenerációját! Ha ezeket az alapelveket követed, azt meg fogja hálálni a szervezeted. Gyorsabbá válik a masszázs utáni regeneráció, és a kezelés által kiváltott öngyógyító mechanizmusok is hatékonyabban tudnak végbemenni.
Masszázs után: erre figyelj
Maradj relaxált állapotban
Már ajánlott az időpontfoglalást úgy időzítened, hogy masszázs után legyen lehetőséged a relaxálásra. Célszerű munka után vagy szabadnapokra foglalni időpontot egy kezelésre. A masszázs hatékonyságát minden apró részlet, így a masszázs utáni regeneráció is befolyásolja.
Keresd a nyugalmat
Ha komoly koncentrációt igénylő feladatokat szükséges megoldanod, vagy egy nehéz döntést kell meghoznod, akkor ezeket ne a masszázs utánra tervezd be! Javasolt a nyugalmat keresni masszázs után, hiszen a szervezeted fizikai ingereket kapott a kezelés során. Hagyd pihenni a tested, ne ilyenkor terheld magad testileg, lelkileg, szellemileg!
Kerüld a hosszan tartó forró zuhanyt, fürdőt
A masszázs fokozza a vérkeringést, ahogyan egy forró fürdő is. A kettő egymás után túl intenzív megterhelést jelenthet a szervezeted számára. A forró fürdő fokozhatja és elnyújthatja az esetleges masszázs utáni izomlázat.
Kíméld a tested masszázs után
Célszerű elkerülni a nehéz fizikai munkát, ajánlott az edzést is kihagyni, és ne masszázs utánra tervezz be egy 15 kilométeres túrázást sem! A könnyed, kevésbé megterhelő mozgásformák, – mint például egy rövid séta – ugyanakkor ajánlottak.
Maradj hidratált
Fogyassz kellő mennyiségű folyadékot masszázs előtt és után is! Célszerű megemelni az átlagos vízfogyasztásodat a masszázs napján. A kezelés során terhelés fogja érni a szervezeted, így igényli majd az extra folyadékot.
Kerüld el a nehéz ételeket
Tápanyagban gazdag, könnyed ételeket javasolt fogyasztani masszázs után. Zöldségek, gyümölcsök különösen ajánlottak. A nehéz ételek azért előnytelenek ilyenkor, mert a szervezetet terhelés érte a masszázs során. Fontos, hogy ne adj többlet terhelést az emésztőrendszerednek, hiszen masszázs közben már elég sok ingert kapott a tested.
Kerüld az üdítő, a kávé, és az alkohol fogyasztását
Masszázs után nagyon fontos a hidratálás. A cukros üdítők, a kávé, vagy az alkohol vizet vonnak el a szervezettől. A víz fogyasztása a legjobb megoldás a hidratáltság megőrzésére.
Csináld meg a masszőrtől kapott házi feladatot
A saját véleményem az, hogy a masszázs önmagában is sokat segít, de mozgásgyakorlatokkal kombinálva még hatékonyabb. Ebből következően gyakran adok házi feladatot a klienseimnek. Arra viszont érdemes figyelned, hogy ne közvetlenül a kezelés után végezd ezeket a gyakorlatokat. E helyett aludj egy jót a masszázs napjának éjszakáján, aztán másnap fogj hozzá a masszőrtől kapott mozgásgyakorlatok végrehajtásának!
Rendszeresen járj kezelésre
A masszázs előnyös hatásai már egy kezelés után is érezhetőek, a rendszeres kezelések viszont még hatásosabbak. Általánosan jellemző, hogy a kliensek kezelésről-kezelésre jobban érzik magukat. Egyes fogások kellemetlenek lehetnek az első néhány alkalommal, később ezek az érzések átminősülnek kellemessé. Ha öt vagy tíz alkalmas kezeléssorozaton szeretnél részt venni, akkor ajánlott előre megtervezned ezeknek a helyét a napirendedben.
Kérdések, amelyek még felmerülhetnek
Most pedig következzen néhány gyakran ismételt kérdés, amelyek megválaszolása után tisztább képet kapsz a masszázs utáni regenerációról, és a masszázst követő esetleges mellékhatásokról.
Mit érezhetek az első alkalom után?
Az általam alkalmazott kelet-ázsiai masszázstechnikák számos izomnyújtást tartalmaznak, amelyek hatására a főbb ízületek környékén lazaság és könnyedség érzése alakulhat ki. A nyújtások növelik a mozgékonyságot, azt tapasztalhatod, hogy könnyebben mozognak a végtagjaid, ízületeid. Az első alkalmak után előfordulhat izomláz, illetve tapasztalhatsz fáradtságérzetet is. A kelet-ázsiai masszázsok kifejezett figyelmet fordítanak az elme lecsendesítésére és a belső nyugalom megteremtésére. Nyugalom járhat át a kezelés után, illetve elcsendesedhetnek a gondolataid.
Izomlázam van masszázs után: ez normális?
Igen, főleg az első alkalmak után. Izomláz akkor jöhet létre, ha a megszokottól eltérő terhelést kapnak az izmaid. Ez az első kezelés előtt általában így van, hiszen nem minden nap veszel igénybe egy masszázskezelést, vagy az is lehet, hogy utoljára évekkel ezelőtt masszíroztak téged. A kezelés után az izomláz 24 – 48 órán belül elmúlik. Ha több, mint 48 órával masszázs után is fennáll az izomláz, elképzelhető, hogy gyulladás van a szervezetben. Ilyen esetben mindenképpen keress fel egy orvost!
Előfordulhatnak egyéb mellékhatások is?
Igen, jellemzően az első néhány alkalom után, hiszen a masszázs hatására felgyorsul az anyagcsere. Gyakoribbá válhat a vizeletürítés, székletürítés. Más egyéb mellékhatás általában akkor fordul elő, ha valaki dehidratált masszázs előtt, vagy nem pótolja az elvesztett folyadékot masszázs után. Ebből következik, hogy kifejezetten fontos a kellő mennyiségű vízfogyasztás a masszázs napján.
Mikor sportolhatok és végezhetek nehéz fizikai munkát?
A masszázs napján nem ajánlott további kemény megterhelésnek kitenni a tested. Masszázst követő nap viszont nincs akadálya annak, hogy sportolj vagy megerőltető tevékenységeket végezz.
Szeretnél felfrissülni az otthonod, nyaralód kényelmében?
Házhoz viszem a thai masszázst 22 dél-balatoni településen.