A masszázs utáni vízfogyasztás fontosságát gyakran hangsúlyozzák a masszőrök. Miért teszik ezt? Miért fontos a víz masszázs után?
Mielőtt belekezdünk a masszázs utáni vízfogyasztás fontosságának kifejtésébe, előtte érdemes megvizsgálni azt, hogy milyen szerepet játszik a víz az emberi szervezetben.
A víz szerepe az emberi szervezetben
Egy felnőtt ember szervezetének körülbelül 60 – 65%-át víz alkotja. Ez nem egységes tömegként van jelen, hanem a szervezet víztereiben oszlik el.
Mivel ilyen nagy arányban található meg a szervezetben, ezért kiemelten fontos szerep jut a víznek.
Számos feladata van, íme néhány a teljesség igénye nélkül.
🔲 Segíti az emésztést.
🔲 Segíti a vesék működését.
🔲 Segíti az összes anyagcsere folyamatot.
🔲 Elszállítja a tápanyagokat a sejtekhez.
🔲 Segít fenntartani a koncentrációt.
🔲 Frissességet, rugalmasságot kölcsönöz a bőrnek.
🔲 Védi a nyálkahártyákat a kiszáradástól.
🔲 Szerepet játszik a testhőmérséklet szabályozásában.
🔲 Támogatja az optimális energiaszint megtartását.
🔲 Eltávolítja az anyagcsere során keletkezett felesleges melléktermékeket.
🔲 Elősegíti az ízületek mozgását.
Ahhoz, hogy a szervezet megfelelően működjön vízre van szüksége. Például emésztés és izzadás alkalmával is vizet használ fel a szervezet. Naponta átlagosan 2,5 liter víz szükséges az élettani folyamatokhoz, a felhasznált folyadékot folyamatosan pótolnod kell.
Ha eleget iszol, akkor a folyadékháztartás egyensúlyban marad. Amennyiben nem fogyasztasz elegendő folyadékot, akkor fáradtságot, szédülést, koncentráció romlást, teljesítőképesség csökkenést, alvásproblémákat tapasztalhatsz.
A szervezet intelligens, ezért általában jelzi, ha vízre van szüksége. Ilyenkor keletkezik a szomjúság érzete. A szomjúság jelzi a víz hiányát. Nagyon fontos, hogy megelőzd a szomjúságot, mindig törekedj arra, hogy elegendő vizet biztosíts a tested számára! Ne várd meg, amíg szomjas leszel!
Egy átlagos felnőtt ember számára legalább napi 2 liter víz fogyasztása ajánlott. Ez a minimumérték, amely meleg napokon, vagy erőteljes fizikai terhelés hatására még magasabb lehet.
Mi történik masszázs közben a testeddel?
Az általam végezett thai masszázs technikái különböznek a jól ismert klasszikus masszázs fogásaitól. A leggyakrabban használt fogások nyomással és tolással járnak. Ezek mellett húzást, nyújtást, illetve lábbal történő taposást is a használok a kezelések során.
A thai masszázs nem az izmokra, hanem a szervezetben zajló energiaáramlás befolyásolására fekteti a hangsúlyt. Filozófiája szerint az emberi testet behálózzák csatornák, amelyekben energia áramlik. Ha az energiaáramlás nem megfelelő, akkor kóros elváltozások jönnek létre, ennek egyik tünete a fájdalom kialakulása.
A thai masszázs hat az izomzatra attól függetlenül, hogy nem annak a kezelésére törekszik elsősorban. Mivel maga a kezelés közvetlenül érinti az izomzatot, ezért befolyásolja annak állapotát.
A masszázs közben használt tolások, nyomások, nyújtások következtében, keresztirányban és hosszirányában nyúlnak az izmok.
Masszázs során hő termelődik, a kezelt testfelület melegebbé válik, ami lehetővé teszi a szövetek rugalmasabbá válását. Mivel a test hőmérséklete növekszik, ezért izzadás is előfordulhat egyes esetekben.
Ezek mellett a helyi keringés fokozódik, a test különböző szervei gyorsabban kezdenek működni, az anyagcsere felgyorsul.
Elsőre úgy tűnhet, hogy passzív alanya vagy a masszázsnak. A masszőr tevékenykedik, te pedig fekszel a masszázsszőnyegen vagy a masszázságyon. Valójában dolgoznak az izmaid, hiszen a masszőr dolgoztatja azokat.
Mivel masszázs közben terhelést kapnak az izmok, a fokozott működés hatására megnövekszik a vízigényük. Ezért olyan fontos a masszázs utáni vízfogyasztás.
A masszázs utáni vízfogyasztás jótékony hatásai
Ahogyan fentebb említettem masszázs során vizet veszít a szervezet, hiszen terhelés éri. Ha pótolod az elveszített vízmennyiséget, azzal eredményesebbé és hatékonyabbá teheted a masszázst.
Hogyan hálálja meg a szervezeted, ha kellő mennyiségű vizet fogyasztasz masszázs után?
Csökken az izomláz esélye
Ha még nem sohasem kaptál masszázst, vagy rég jártál masszőrnél, akkor az első alkalmak után előfordulhat az izomláz. Ennek az esélye csökkenthető, ha megfelelően felkészülsz a kezelésekre, és a kezelések után is odafigyelsz a testedre. Ha a masszázs napján megemeled az átlagos vízfogyasztásodat, illetve kevésbé terheled magad, akkor masszázs után jó eséllyel el fog kerülni az izomláz.
Csökken a fejfájás és a szédülés kockázata
A dehidratáció akkor alakul ki, ha a szervezet vízleadása nagyobb, mint a vízfelvétele. Ha valaki nem iszik elég folyadékot masszázs után, akár alacsonyabb fokú kiszáradást is megtapasztalhat. Ennek kísérő tünetei lehetnek a fejfájás és a szédülés. Kellő mennyiségű vízfogyasztással a masszázs utáni fejfájás és szédülés esélyét minimálisra csökkented.
Gyorsabb és hatékonyabb lesz a regeneráció
Az emberek elsősorban azért járnak masszázsra, hogy utána jobban érezzék magukat. Néha előfordulnak kellemetlen mellékhatások, főképp akkor, ha valaki félvállról veszi a masszázs utáni ajánlásokat. A kellő mennyiségű masszázs utáni vízfogyasztás felgyorsítja és hatékonyabbá teszi a regenerációt, illetve csökkenti a nem kívánt mellékhatások kialakulásának kockázatát.
Mikor és hogyan igyál vizet?
🔲 A masszázs napján ajánlott megemelni az átlagos napi vízfogyasztásodat.
🔲 A napi vízfogyasztásod minimum 2 liter legyen. Melegebb napokon, nagyobb fizikai terhelés esetén javasolt 2 liternél többet fogyasztanod.
🔲 Ne ess túlzásokba! A túl sok víz ivása nem előnyös.
🔲 Kortyonként igyál, egyszerre maximum 1 deciliter vizet fogyassz el.
🔲 Az elfogyasztott víz minimum szoba-hőmérsékletű legyen, ugyanis a hideg víz megterheli az emésztőrendszert.
Még több információt szeretnél?
További írásokat találsz a blogomon masszázs, mozgás, és egészség témakörben.