A tavasz a megújulás évszaka. A természet lassan ébredezik téli álmából, napról-napra egyre élénkebb és színesebb arcát mutatja. Akkor válik igazán hatékonnyá a tavaszi egészségmegőrzés, ha te is a természet változásaival összhangban működsz. Tehát tavasszal ajánlott egyre aktívabbá válni a téli, befelé fordulósabb időszak után.
Tavaszi testi és lelki hatások a kínai orvoslásban
A hagyományos kínai orvoslás alapelvei szerint az Öt Fázis (Fa, Tűz, Föld, Fém, Víz) mozgása és a köztük lévő kapcsolatok leképezik a világ működését. Mindegyik évszakot valamely Fázis uralja. Tavasszal a Fa az uralkodó a Fázisok közül.
A Fa Fázishoz két szerv kapcsolódik: a máj és az epehólyag.
Tavaszi egészségmegőrzés szempontjából tanácsos kifejezett figyelmet fordítanod a máj és az epehólyag megfelelő működésére.
A hagyományos kínai orvoslás szerint a máj felügyeli a Qi (ejtsd: csí) vagy más néven az energia áramlását a szervezetben. Ha a máj nem megfelelően működik, az befolyásolja a többi szerv működését is.
A májnak kiemelt szerepe van a vér tárolásában, a körmök és a látás egészségének megőrzésében. Ezek mellett a kínai orvoslás szerint a májnak lényeges szerep jut az érzelmek szabályozásában is.
A tavasz változékony évszak, olykor váratlan hangulatingadozásokat idézhet elő. Ennek megelőzésében meghatározó szerepet játszik az érzelmek átélése, szabályozása, és feldolgozása.
Ahhoz, hogy az érzelmek átélése megfelelően történjen a tavaszi időszakban javasolt kiemelten odafigyelned a lelki igényeidre. Ezért, ha úgy érzed, akkor lazulj el, figyelj befelé, hogy megértsd a benned zajló változásokat. Ebben támogatást nyújthat egy séta a természetben, egy relaxációs gyakorlat elvégzése, vagy a meditáció.
A kínai gondolkodás a tavaszhoz a Fa fázist kapcsolja, amely a növekedést szimbolizálja. Tehát a tavasz az újdonságok és a változtatás időszaka. Itt az ideje, hogy új projekteket indíts be, és magad mögött hagyd azt, ami már nem szolgál téged.
Tavaszi egészségmegőrzés étkezéssel
A téli időszakban előtérbe kerülnek a kalóriában gazdag, nehezebb ételek. A tavasz beköszöntével tanácsos egyre több friss és könnyed táplálékot beiktatnod az étrendedbe. Ahogy melegszik az időjárás, azzal párhuzamosan ajánlott csökkentened az elfogyasztott ételek mennyiségét is.
A főzési technikák közül helyezd előtérbe a párolást, az olajban sütés helyett.
A savanyú és a keserű íz jótékonyan hat a máj és az epehólyag működésére. Tanácsos reggel egy pohár citromos vízzel indítanod a napot, ez segíti a máj és az emésztés működését.
Ugyanakkor tavasszal kerülni kell a fűszeres ételek és a só túlzott fogyasztását. A fűszeres, csípős ételek túlzott fogyasztása a máj „túlhevülését” okozhatják, amelynek egyik tünete a vérnyomás megemelkedése. A túl sok só használata lelassítja a szervezetben zajló folyamatokat, ami ellentétes a tavasz növekvő, lendületbe hozó energiájával.
Tavasszal célszerű, hogy megtisztítsd a tested. Ebben segítségedre lehetnek a leveles zöldek, illetve néhány májat támogató gyógynövény.
Mely ételek és gyógynövények segítenek a tavaszi egészségmegőrzésben a kínai orvoslás szerint?
Savanyú ételek: citrom, rebarbara. A savanyú íz segíti a máj munkáját. Hűtő, összehúzó hatása van, ami megakadályozza a máj „túlhevülését”.
Keserű ételek: rukkola, pitypang, spárga. A savanyú ízhez hasonlóan a keserű is hűtő hatással bír, e mellett támogatja az emésztést egy bőségesebb étkezés után.
Zöld színű ételek: saláta, spenót, brokkoli, zöldborsó, újhagyma. A kínai orvoslás szerint a zöld színű ételek támogatják a máj és az epehólyag működését, ezért tavasszal célszerű nagy mennyiségben fogyasztani ezeket.
Hónapos retek: tavaszi idényzöldség, amely segíti az emésztést, és magas C-vitamin tartalommal rendelkezik.
Csalán: tisztító, salaktalanító, és gyulladáscsökkentő hatással bír, tavasszal érdemes egy hat hetes csalántea kúrát elvégezni.
Tavaszi egészségmegőrzés hétköznapi szokásokkal
Tavasszal változékony az időjárás, gyakran fúj a szél. A kínai orvoslás szerint: „a Szél 100 betegség kezdete”, ami azt jelenti, hogy erőteljes külső ártó a szervezetre nézve, ezért célszerű védekezni ellene.
A szél leginkább a fejet és a nyakat „támadja”, ezért szeles időben ezeket a testrészeket mindenképpen védeni kell. Öltözz rétegesen, ha szükséges akkor viselj sapkát, sálat, hogy védd magad a széltől, és elkerüld a tavaszi meghűléseket.
A tavasz a napsütéses órák növekedésének köszönhetően alkalmasabb szabadban végzett tevékenységek végzésére, mint a tél. Légy aktívabb, mozogj többet, de a terhelést fokozatosan növeld, legyen szó sportolásról vagy éppen kerti munkáról!
Főleg kora tavasszal kerüld el az extrém terhelést és a túlzott izzadással járó tevékenységeket!
Ha testedzést végzel, akkor ajánlott a nyújtás, a jóga, vagy egy könnyed séta az erdőben.
Jó, ha az alvásod is követi az évszakok váltakozását. Ezért tavasszal ajánlott kicsit korábban felkelni, és élvezni a reggeli napsütést. Este pedig a naplementéhez alkalmazkodva célszerű később lefeküdni, mint télen. Arra viszont figyelj, hogy 9 óra környékén már készülődj a lefekvéshez, hiszen az időben történő lefekvéssel támogatod a szervezeted normál működését.
Szép tavaszi napokat, és jó egészséget kívánok!
Még több információt szeretnél?
További írásokat találsz a blogomon masszázs, mozgás, és egészség témakörben.