A tél a visszahúzódás és a lelassulás évszaka. Ezt megtapasztalhatod, ha egy téli erdőben sétálsz, ahol csendet és nyugalmat fogsz találni. A téli egészségmegőrzés akkor válik igazán eredményessé, ha te is a természettel összhangban működsz. Tehát télen ajánlott több időt fordítani a pihenésre, a relaxálásra, és a csendben létezésre.
Téli testi és lelki hatások a kínai orvoslásban
A hagyományos kínai orvoslás alapelvei szerint az Öt Fázis (Fa, Tűz, Föld, Fém, Víz) mozgása és a köztük lévő kapcsolatok leképezik a világ működését. Mindegyik évszakot valamely Fázis uralja. Télen a Víz az uralkodó a Fázisok közül.
A Víz Fázishoz két szerv kapcsolódik: a vese és a húgyhólyag.
Téli egészségmegőrzés szempontjából ajánlott kifejezett figyelmet fordítanod a vesék és a húgyhólyag megfelelő működésére.
A hagyományos kínai orvoslás szerint a vese a vitalitás alapja. A vese tárolja a Jing-et (ejtsd: tying), más néven az Esszenciát. A Jing a genetikához kapcsolódik, szabályozza a növekedést és a szaporodást, jelentősen befolyásol minden élettani folyamatot.
„A vese minden szerv yin-jének és yang-jának a gyökere.” Ez azt jelenti, hogy a vesék látnak el energiával más szerveket, a többi szerv működésének alapját képezik. Ebből következik: ha gyengén működnek a vesék, az a többi szerv energiahiányát okozza. Ezek mellett a veséknek fontos szerepük van a csontok, a fogak, az ízületek, a hallás, a haj, az agy, és a csontvelő egészségének megőrzésében.
Ha a lelki hatásokat vizsgáljuk, akkor kijelenthetjük, hogy a tél a lassulás és a befelé fordulás időszaka. Ez egy olyan évszak, amikor a sötétség, a hideg, és a csend meghatározó szerepet tölt be. Ajánlott ezekkel a téli jelenségekkel összhangba kerülnöd, mert így egyszerűbbé válik megőrizni a testi és lelki harmóniát.
A hagyományos kínai orvoslás gondolkodásmódja szerint a tél az évnek az a szakasza, ami a legalkalmasabb az év közben felhasznált erőforrások pótlására.
A tél energiája mély és erős, nagyobb hajlam lehet a visszahúzódásra. Ez egy olyan időszak, amikor erőt gyűjthetsz a tavaszi növekedésre, a testi és lelki megújulásra.
Téli egészségmegőrzés étkezéssel
Mivel télen hideg az időjárás, ezt ajánlott ellensúlyozni melegítő hatású ételekkel. Ezek mellett a hidratáló, tápláló, sötét színű, és sós ízű ételek fogyasztása is tanácsos.
Arra viszont figyelj, hogy csak mértékkel sózd az ételeket! A só ugyan támogatja a vesék működését, ha viszont túl sokat használsz belőle, az már káros a vesékre nézve.
Téli egészségmegőrzés szempontjából kerülni kell a hűsítő ételek túlzott fogyasztását, mert ezek még inkább „hideget” okoznak a szervezetben.
Hűsítő ételek közé tartozik sok gyümölcs és zöldség, mint például: az eper, a paradicsom, az uborka, a saláták, vagy a tofu. Lehet nyers zöldségeket és gyümölcsöket fogyasztani télen, de lényeges, hogy a meleg és főtt ételek kerüljenek túlsúlyba a téli étrendben.
Mely ételek és gyógynövények segítenek a téli egészségmegőrzésben a kínai orvoslás szerint?
Hüvelyesek: babfélék, lencse. Segítik a vesék munkáját, eltávolítják a felesleges vizet a szervezetből.
Olajos magvak: dió, fenyőmag, fekete szezámmag. Ezek mind erősítik a vesét. A dió melegítő hatású, ami különösen jól jön a hidegebb napokon.
Teljes értékű gabonák: köles, zab, hajdina, barna rizs. A teljes értékű gabonák tápanyagban gazdagok, nem csak télen, hanem egész éveben ajánlott fogyasztani ezeket.
Sötét színű ételek: cékla, padlizsán, fekete bab, datolya. A kínai orvoslás szerint a sötét színű ételek támogatják a vese működését, ezért télen célszerű nagy mennyiségben fogyasztani ezeket.
Csípős, melegítő hatású növények: hagyma, fokhagyma, gyömbér, fahéj, szegfűszeg, szerecsendió. Minél hidegebb az időjárás, annál többet érdemes az imént felsorolt növényekből, fűszerekből használni.
Goji-bogyó: erősíti a vesét, segíti a vérképződést.
Téli egészségmegőrzés hétköznapi szokásokkal
A megfelelő mennyiségű pihenés és alvás nagyon fontos a téli egészségmegőrzés szempontjából. Ebben az évszakban a túl sok munka és az alváshiány könnyen kimerítheti a vesét.
A tél az év legsötétebb évszaka, jó, ha ezzel összhangban vannak az alvási szokásaid. Ha teheted akkor feküdj le korán, és kelj fel akkor, amikor a nap kel!
Javasolt rétegesen, az időjárásnak megfelelően öltözködni. Ha szeles időben tartózkodsz odakint, akkor óvd a nyak, a fül, és a tarkó területét a széltől!
A derék és a lábak melegen tartására tanácsos kifejezetten odafigyelni. Télen hetente több alkalommal ajánlott forró vizes lábfürdőt venni, mert ez nagyon jó hatással van a vesék működésére.
Kerüld a túlzott izzadást és a testet nagy mértékben megerőltető tevékenységeket! Ha nehéz fizikai munkát végzel, akkor oszd be az erődet, és ne terheld túl magad! Télen rendkívül fontos odafigyelni az aktivitás és a pihenés egyensúlyának megtartására.
Csökkentsd a stresszt az életedben, részesítsd előnyben a csendet! Szóljon a tél az energiaraktárak feltöltéséről, hogy újult erővel várhasd a tavaszt!
Szép téli napokat, és jó egészséget kívánok!
Még több információt szeretnél?
További írásokat találsz a blogomon masszázs, mozgás, és egészség témakörben.