Túrázás egészségmegőrző hatásai: a túrázás bizonyítottan jótékony hatással van a testre és a lélekre. Melyek ezek a jótékony hatások?
Már az rendkívül előnyös dolog, ha valaki a természetben tartózkodik. A túrázás ezt biztosítja, sőt egy túrázó sok értékes tapasztalattal gazdagodhat egy túra során. Megérezheti a természet lüktetését, eggyé válhat azzal, kiegyensúlyozhatja önmagát kívül-belül, a test és a lélek szintjén, tehet az egészségéért.
Miért jó a természetben tartózkodni?
Az emberi egészség helyreállításának egyik módszere a természettel való kapcsolódás. Például az ősi civilizációkban is használták a természet erejét, sok esetben a sérült testrészeket földdel, iszappal gyógyították. Ezen módszerek közül ma is alkalmazzák az iszappakolást vagy az agyagpakolást.
A természet minden formájával történő érintkezés jó hatással van rád. Legyen szó iszappakolásról, mezítláb járásról a harmatos reggeli fűben, egy rövid sétáról egy erdőben, vagy éppen egy hosszú, több órás túráról a természetben.
A 21. század emberét jó néhány előnytelen inger éri, mint például az elektroszmog, a túlzott zaj, a túl sok képernyő előtt töltött idő, vagy a felgyorsult életritmus. A testednek és a lelkednek nem mindegy, hogy milyen környezetben tartózkodik. Minél inkább természetközeli anyagok, épületek, nyugodt környezet vesznek körül téged, annál jobban fogja érezni magát a lelked és a tested is.
A természet megnyugtat, feltölt energiával, segít abban, hogy megtaláld a lelki nyugalmadat. A rendszeres túrázás megfelelő választás a nyugalom megtapasztalására, illetve hozzájárul az egészséges életmódhoz is.
A túrázás szabályai: mire figyelj oda, ha túrázol?
Mielőtt ismertetem a túrázás egészségre gyakorolt hatásait, szeretném felhívni a figyelmet néhány fontos dologra. Ennek az írásnak az a célja, hogy népszerűsítse a túrázást, és minél több embert rávegyen a rendszeres mozgásra. Ebből következően úgy érzem korrektnek, ha a kevés túratapasztalattal rendelkezők számára adok pár tippet azzal kapcsolatban, hogy mire figyeljenek túrázás közben.
A természet tisztelete
Vedd figyelembe azt, hogy a természetben állatok és növények élnek, tartsd tiszteletben az ő otthonukat! A természetben vendég vagy, illik ennek megfelelően viselkedni. Vigyázz az erdő, a mező, a rét épségére és nyugalmára!
Öltözködés
Legyen megfelelő a felszerelésed, kiemelten fontos, hogy jó túrabakanccsal rendelkezz! Az időjárásnak megfelelően öltözz, illetve vigyél a túrára egy hátizsákot, amelyben tárolhatod a szükséges dolgokat! Ha esélyes az eső, tegyél egy esőkabátot is a hátizsákba! Nyáron is jó, ha van egy pulóver a zsákban, mert ilyenkor is hamar lehűlhet a hőmérséklet.
Megfelelő mennyiségű étel és ital
Gondolnod kell arra, hogy a túrázás során bizony energiát használ fel a szervezeted. Ahhoz, hogy végig jó erőben legyél a túra során ajánlott megfelelő minőségű és mennyiségű étellel, itallal készülnöd. Túrázáshoz előnyösek a kevésbé nehéz, de magas energiatartalmú ételek, mint például: az olajos magvak, az aszalt gyümölcsök, a mazsola, a csokoládé. A folyadékfogyasztás mennyisége egyénfüggő, de ha tudod, hogy egész nap nem jutsz majd vízforráshoz, minimum három liter víz legyen nálad!
Tervezés, tájékozódás
Már a túrahelyszínre való megérkezést is célszerű megtervezni. Ha megvan a helyszín, akkor ajánlott tájékozódni a várható időjárásról. A túraútvonal megtervezésénél nem csak a túra hosszát, hanem a szintkülönbséget és a terep nehézségét is tanácsos alaposan felmérni. Amennyiben nem rendelkezel kellő fokú térképolvasási ismerettel, akkor lehetőleg ne térj le a kijelölt túraútvonalakról! Ha szükséges akkor pedig merj útbaigazítást kérni a környéken túrázóktól vagy a környéken lakóktól!
Fokozatosság
Ajánlott rövidebb túrákkal kezdeni, – például egy 5 – 10 kilométer hosszúságúval – ha most kezded el a túrázást. Kezdőként tanácsos olyan helyeken túrázni, ahol nincsenek nagy szintkülönbségek. Aztán a későbbiekben lehet növelni a távot és az intenzitást is. Ha már egész napos túrákat tervezel, előtte érdemes felkészülni erre 5 – 6 órás, majd félnapos túrákkal.
A túrázás pozitív hatásai az egészségre
A túrázás a testedre és a lelkedre is nagyszerű hatással van, támogat téged az egészségmegőrzésben. Nézzük meg, hogy milyen pozitív hatásai vannak az egészségedre!
Erősíti az izmokat, karbantartja az ízületeket
A túrázás gyakran egyenetlen talajon történik, így olyan izmokat is megdolgoztat, amiket kevésbé használsz a hétköznapokban. A gyaloglás során megerősödő izmok hozzájárulnak a térd- és bokaízület stabilitásához. E mellett javul az egyensúlyérzéked és a tartásod is.
Erősíti a csontokat
A mozgás erősíti a csontokat, amelyek ennek köszönhetően ellenállóbbak lesznek a csontritkulással és a csonttöréssel szemben.
Támogatja a szív- és érrendszer működését
A mozgás általában segít a vérnyomás optimalizálásában, illetve mozgás során emelkedik a pulzusszám. Ennek következtében a rendszeres túrázás támogatja a szív- és érrendszer karbantartását.
Támogatja a légzőrendszer működését
Ha a szív- és érrendszert támogatja a túrázás, akkor a légzőrendszer működését is, hiszen a kettő szoros kölcsönhatásban van egymással. A tiszta levegőn töltött idő szintén előnyös a légzőrendszer számára.
Fokozza az állóképességet
Az állóképesség a szervezet elfáradással szembeni képessége. A rendszeres túrázás képes növelni az állóképességet. Ha valakinek jó az állóképessége, azt az élet más területein is tudja kamatoztatni, például a ház körüli munkák végzésénél.
Csökkenti a stresszt, erősíti az idegrendszerT
A túrázás és a természetben való tartózkodás megnyugtat és kikapcsol. Akár egy 15 – 20 perces séta is hozzásegíthet a gondolataid rendezéséhez. Egy hosszabb túra teljesítése során ellazult állapotba kerülhetsz testileg, lelkileg. A természet csendje és nyugalma jó hatással van az idegrendszeredre.
Javítja a hangulatot
A túrázás jó hatással van az általános közérzetre. Mozgás közben a test endorfint termel, amely javítja a hangulatot. A természetben való tartózkodás örömforrás is egyben, a szép kilátásban való gyönyörködés fel tud tölteni téged energiával. A túrázás során átélt szabadság és kötetlenség érzése szintén előnyösen hat a kedélyállapotodra.
Erősíti az akaraterőt
Egy túra sok esetben kimozdít a komfortzónádból, kihívásokat állítva eléd. Ha legyőzöd ezeket a kihívásokat, azzal erősíted az akaraterődet. A túrák során felépített akaraterőt, aztán az élet más területein is tudod kamatoztatni.
Növeli a szellemi teljesítményt
A rendszeres mozgás növeli az agyi vérellátottságot, amely hosszú távon fenn tudja tartani a gondolkodás frissességét és a megfelelő szellemi működést. Ennek hasznát tudod venni a hétköznapokban, különösen, ha fókuszálást, koncentrációt igénylő feladatokat végzel.
Elősegíti a fogyást
A mozgás gyorsítja az anyagcserét, ezzel segíti a szervezetet abban, hogy megszabaduljon a felhalmozódott salakanyagoktól. A túrázással jelentős mennyiségű kalória égethető el, ami támogatja az optimális testsúly elérését.
Még több információt szeretnél?
További írásokat találsz a blogomon masszázs, mozgás, és egészség témakörben.