Hogyan működik a váll? Milyen okok állhatnak a vállfájdalom mögött? Hogyan segít a thai masszázs a vállfájdalom enyhítésében?
Röviden a váll felépítéséről
A vállöv csontos vázát három csont alkotja: a felkarcsont, a lapocka, és a kulcscsont.
A vállövben három ízület található, ezek a következők:
- Glenohumeralis ízület / vállízület (a lapocka és a felkar ízesülése): ezt az ízületet a lapocka ízületi árka és a felkarcsont feje alkotja. Az ízületi árok viszont csak annyira mély, hogy a felkarcsont fejének 1/3-ad – 1/4-ed részét takarja el. Ez a vállízület sokirányú és szabad mozgásának az alapja, ennek köszönhetően jönnek létre a kar mozgásai.
- Acromioclavicularis ízület (a lapocka és a kulcscsont kapcsolódása): ez az ízület kevés mozgásterjedelemmel bír. Feladata, hogy felülről óvja a vállövet.
- Sternoclavicularis ízület (a szegycsont és a kulcscsont találkozása): a vállöv egyedül ebben az ízesülésben kapcsolódik csontosan a törzshöz. Egészen pontosan a szegycsonthoz a kulcscsont segítségével.
A vállövre jellemző a nagyfokú mozgékonyság, ennek megteremtésében a vállízület (glenohumeralis ízület) mellett a lapocka is jelentős szerepet játszik. A lapocka mobilis, hiszen képes minden irányba elmozdulni a bordakosáron, mivel nem kapcsolódik csontosan a mellkashoz. Sőt, a lapocka mobilitása mellett a vállövet körülvevő szalagok is relatíve lazábbak, mint más ízületekben.
A fentiekből kiderül, hogy a vállöv nagyon mozgékony, amelyből az következik, hogy a többi ízülethez képest kisebb a stabilitása. Ennek ellenére képes nagy terhek mozgatására a kar segítségével, úgy, hogy ne sérüljön meg.
Hogyan lehetséges ez?
A vállöv stabilitását megteremtő elemek
A vállöv stabilitásának létrehozásában kiemelt szerep jut a rotátorköpenynek. A rotátorköpeny egy négy izomból álló izomcsoport. A supraspinatus (lapockatövis feletti izom), az infraspinatus (lapockatövis alatti izom), a teres minor (kis görgetegizom), és a subscapularis (lapocka alatti izom) alkotja.
Ha a rotátorköpeny sérül, akkor a váll stabilitása és mozgásának hatékonysága is csökken. Például nagyobb lesz az esély egy vállficamra.
A rotátorköpeny mellett a deltaizomnak is jelentős szerepe van a vállöv stabilitásnak megőrzésében. A deltaizom a váll legerősebb izma, három feje (elülső, oldalsó, hátulsó) meghatározza a váll körvonalát.
Az izmok mellett a vállöv alkotásában részt vevő szalagok is segítik a stabilitás fenntartását. Erre jó példa a vállcsúcsnyúlvány és a lapocka hollócsőrnyúlványa között feszülő szalag, ami megakadályozza a felkarcsont fejének felfelé történő kiugrását.
A váll és a felső végtag stabilitása erősen függ a test többi részének a stabilitásától. Ha az alsó testfélről a felső testre történő erőátvitel nem hatékony, akkor a váll működésének a hatékonysága is romlik.
Ezt megtapasztalhatod akkor, amikor egy labdát szeretnél messzire hajítani. Sokkal könnyebben fog menni, ha a vállöv mellett a törzsedet is használod labdahajítás közben. Vagyis a vállövben történő karmozgások nem csak a vállízület működésének hatására jönnek létre.
Az emberi test egy rendszerként működik: ha az egyik fogaskerékkel probléma van, az hatással lesz a többire is.
Mit jeleznek a tünetek?
A vállfájdalmaknak rengeteg oka lehet. Fontos meghatározni azt, hogy milyen a vállfájdalom jellege, mennyi ideig áll fenn, és mikor jelentkezik. Az imént felsorolt tényezők elengedhetetlenek a vállfájdalom okának pontos meghatározásához.
A fájdalom jellege
- égő érzés: gyulladást jelez,
- zsibbadás érzése: idegrendszeri probléma vagy keringési zavar van a háttérben, gyakran a nyaki csigolyákból kilépő idegek becsípődése okozza,
- szúró fájdalom: sok esetben sérülések miatt jön létre, izomszakadás, porcleválás, idegbecsípődés következtében,
- lüktető fájdalom: a rotátorköpeny szakadását mutatja,
- fájdalom egy pontban: a fájdalom helyétől függ az oka, a váll elülső részén általában becsípődést jelez, a váll felső részén ízületi gyulladást, a váll hátsó részén a rotátorköpeny sérülését,
- hirtelen létrejövő fájdalom: általában sürgősségi ellátást igényel, jellemzően csonttörés vagy izomszakadás áll a hátterében.
A fájdalom hossza
- rövid ideig tartó fájdalom: általában sérülések, izomhúzódások, túlterhelés, vagy rossz alváspozíció következtében alakul ki,
- állandó vállfájdalom: krónikus gyulladásra utal, az állandó fájdalmat gyakran kíséri a vállöv mozgásterének beszűkülése, valamint az idő előrehaladtával a fájdalmak erősödése.
A fájdalmak megjelenésének ideje
- éjszakai vállfájdalom: gyulladásra utal, a gyulladás napközben is fennáll, de éjszaka erősebbnek érezhető, mert a napközbeni tevékenységek elvonják róla a figyelmet,
- reggeli vállfájdalom: szinte biztosan a nem megfelelő alvás pozíció következtében alakul ki.
Vállfájdalom: 9 konkrét kiváltó ok
Az írás következő részében kilenc gyakori, vállfájdalmat kiváltó ok kerül ismertetésre.
Sérülések
A sérülések közül a leggyakoribb a rotátorköpeny sérülés. A rotátorköpeny izmainak inai becsípődhetnek, elszakadhatnak, hiszen jelentős terhelésnek vannak kitéve a hétköznapokban. Az izomszakadás lassan is kialakulhat, hosszan tartó, nem megfelelő izomhasználat következtében.
Vállat érintő gyakori sérülések közé tartozik a ficam és a törés. Ezek általában rossz mozdulat, balesetek, elesés következményeként jönnek létre.
Ízületi gyulladás
A vállízület leggyakoribb gyulladása az osteoarthritis vagy más néven kopásos ízületi gyulladás. Bármilyen életkorban jelentkezhet, de leginkább a középkorú embereket érinti.
A kopásos ízületi gyulladás lassan fejlődik ki, az általa okozott fájdalom fokozatosan rosszabbodik az idő múlásával.
Tünetei közé tartozik: a vállfájdalom, a váll gyengesége és érzékenysége, mozgásbeszűkülés az ízületben, duzzanat, bőrpír, a váll melegsége.
Sok ülés, rossz tartás
Az ülőmunka és a sok ülés következtében gyengülnek a lapockatartó izmok. E miatt gyakran előreesik a váll, ami rossz tartást eredményez. A rossz tartás pedig sérülékenyebbé teszik a vállat.
Ülőmunka során nem csak a váll előreesése jelent problémát, hanem a felhúzott váll (egér használata közben), és a lehajtott és előretolt fej (monitor nézése közben). Ezek egyenként vagy együtt szintén a váll instabilitását okozzák.
Ahhoz, hogy visszaállítsuk a váll helyes pozícióját törekedni kell a helyes tartásra. Ezen kívül szükség van a lapockaizmok megerősítésére, a mellizmok nyújtására, és a vállízület lazítására.
Nem megfelelő edzés
Az ülő életmód kellemetlen hatásainak ellensúlyozása érdekében sokan kezdenek el sportolni napjainkban. Ez nagyon pozitív dolog, viszont nem minden esetben történik megfelelően az edzés.
Ha az edzés technikája nem megfelelő egy idő után a vállfájdalmak is megjelennek. A fájdalom gyakran edzés után válik érezhetővé. Sőt, már megjelenhet edzés közben is, különösen súlyzós gyakorlatok végzése során. A fájdalom kiváltó oka rendszerint rotátorköpeny sérülés vagy vállcsúcs-kulcscsonti ízületi gyulladás.
Fontos, hogy egy konditermi edzésprogram minden főbb izomcsoportot megdolgozzon. Ha vállizom erősítő gyakorlatokat végzel, akkor ne feledkezz meg a hát izmainak erősítéséről sem! Ez azért fontos, hogy ne boruljon fel az izomegyensúly.
Stressz
A tartós stressz minden szervrendszerre ártalmas hatással van. Ha stresszes valaki, akkor automatikusan felhúzza a vállait. Ennek következtében a váll körüli izmok megfeszülnek, tónusuk keményebbé válik, csökken a kar mozgástere.
Ilyen esetekben lényeges a tudatos lazítás, ha ez megtörténik, akkor magától elmúlik a vállfájdalom.
Nem megfelelő alváspozíció
A nem megfelelő alváspozíció következtében kialakuló vállfájdalom könnyen felismerhető. Általában felkelés után, a reggeli órákban érezhető, majd néhány óra után elmúlik.
Vállfájdalmak elkerülése érdekében elengedhetetlen, hogy megfelelő legyen az alváspozíció és a matrac.
A hason fekvés a legkevésbé előnyős a test számára. Ez a pozíció folyamatosan ferde helyzetbe kényszeríti a nyakat és a vállat, megágyazva ezzel a hát-, és vállfájdalmaknak. A háton fekvés és az oldalt fekvés is jobb választás, mint a hason fekvés.
A háton fekvés különösen akkor ajánlott, ha már van egy kialakult vállprobléma. Ennek magyarázata: amennyiben vállproblémával küzdesz és éjszakánként a vállaidon fekszel extra terhelésnek teszed ki a sérült válladat. Így felerősödhetnek a panaszok, illetve megnőhet a felépülés ideje.
Nyáktömlő-gyulladás (bursitis)
A nyáktömlők kis, zsákszerű képletek, amelyek feladata, hogy csökkentsék az izmok és a csontok közötti súrlódást. Gyakorlatilag „olajozzák” az ízületeket, megkönnyítve ezzel működéseüket.
A vállízületi nyáktömlő feladata, hogy megkönnyítse az inak, a vállizmok és a vállcsúcs között létrejövő mozgásokat.
Nyáktömlő-gyulladás többnyire túlterhelés következtében jön létre. Ezen kívül még okozhatja baleset, esés, vagy bakteriális fertőzés.
Ha fokozott irritáció éri a nyáktömlőt, akkor az megvastagszik, ami gyulladáshoz vezet. Ennek következtében a váll külső oldala érzékennyé válik, a kar felemelése során fájdalom tapasztalható.
Amennyiben hosszú ideig fennáll a gyulladás, idővel egyre erősebb fájdalmak tapasztalhatók. A sérült vállra való ráfekvés egyre kellemetlenebbé válik, a vállöv mozgásai beszűkülnek, nehézkessé lesz egyes hétköznapi tevékenységek végzése.
Nyáktömlő-gyulladás esetén orvosi kezelés szükséges.
Nyaki gerincsérv
A nyaki gerincsérv a második leggyakoribb sérvtípus az ágyéki gerincsérv után.
Vállfájdalmak akár a nyaki porckorongok sérves kitüremkedése következtében is létrejöhetnek.
Nyaki gerincsérvre utaló tünet, ha a vállfájás, a nyakfájás, a karokba sugárzó fájdalom, és a karokban érezhető zsibbadás egyszerre jelentkezik. Egyéb tünetek is előfordulhatnak, mint például: lapocka fájdalom, erősödő fájdalmak forduláskor, erősödő fájdalmak a nyak előre,- és hátrahajlításánál.
Nyaki gerincsérv gyanúja esetén mindenképpen keress fel egy orvost!
Gerincferdülés
A gerincferdüléssel együtt járó vállpanaszok legfőbb oka, hogy a gerinc ferdesége a gerinc felső részén található.
Egy ilyen elváltozás esetén a környező hátizmok túlterhelődnek, mert nekik kell átvenniük a gerinc stabilizációs feladatait. A túlterhelt izmok begyulladhatnak, így okozva fájdalmat a vállövben, gyakran a lapocka környékén.
A hosszú távú megoldás ebben az esetben a gerincferdülés kezelése gyógytornával, mozgásterápiával.
Milyen technikákat alkalmaz egy thai masszőr vállfájdalmak esetén?
Nagyon fontos, hogy csak azután keress fel egy masszőrt, ha már átestél egy orvosi kivizsgáláson és megállapították, hogy mi okozza a vállfájdalmat. Ez főleg akkor lényeges, ha erős és hosszú ideje fennálló vállpanaszokkal küzdesz.
Friss trauma, akut gyulladás, nyaki gerincsérv gyanúja, és ízületi instabilitás esetén egy masszázskezelés még ronthat is a helyzeten.
Ha az imént felsorolt esetek kizárásra kerültek, és nincs egyéb ellenjavallata a masszázsnak, akkor kellő biztonsággal elvégezhetők a kezelések.
Most pedig következzen négy olyan technika, amelyek segítségével egy thai masszőr képes enyhíteni a vállfájdalmakat.
Nyújtások
A thai masszázs passzív nyújtásokat alkalmaz az izmok lazítására. Ezek a fogások abban segítenek, hogy a nyak és a vállöv izmai visszanyerjék rugalmasságukat. Ha ez megtörténik akkor csökken az izommerevség és enyhülnek a fájdalmak.
Pontnyomásos technikák
Thai masszázs során a test minden egyes részén alkalmaznak pontnyomásos technikákat, így a vállöv területén is. A pontnyomás meghatározott vonalak mentén történik. Ezek a vonalak az un. sen (ejtsd: szen) vonalak, amik részben megegyeznek a kínai orvoslásból jól ismert akupunktúrás csatornákkal.
Ha egy thai masszőr stimulálja a sen vonalakat, akkor azokban javul az energiaáramlás. Ennek következtében jobb lesz a véráramlás, felszabadul a nyak,- és vállizmokban rekedt feszültség.
Trigger pont terápia
Thai masszázs közben, ha szükséges, akkor trigger pont terápiát is alkalmaz a masszőr. Ennek lényege: kezelés során a szakember megkeresi a fájdalmas pontokat, majd rányomással oldja ezek merevségét. Tehát, a fájdalom kiindulópontját szünteti meg ezzel a technikával.
Ritmikus mozgás
A thai masszőr a masszázs során ritmikus, előre-hátra hintázó mozgást végez. Ez hozzásegíti a klienst az ellazuláshoz, ami hozzájárul a stressz csökkentéséhez. A nyugodt, stresszmentes állapot automatikusan oldja a vállöv feszességét.
Thai masszázs vállfájdalom ellen: időpontfoglalás
A szolgáltatásaim 22 dél-balatoni településen vehetők igénybe.
🔲 Balatonboglár, Balatonlelle, Balatonőszöd, Balatonszárszó, Balatonszemes, Kötcse, Nagycsepely, Szólád, Teleki.
🔲 Balatonendréd, Balatonföldvár, Bálványos, Kereki, Kőröshegy, Pusztaszemes, Szántód, Zamárdi.
🔲 Ádánd, Balatonszabadi, Ságvár, Siófok, Siójut.
Ha időpontot szeretnél kérni kezelésre vagy bármilyen kérdésed van, hívj bátran az alábbi telefonszámon!
+ 36 30 237 1199
Orsolics Balázs
alternatív mozgás- és masszázsterapeuta, akupresszőr
Vállfájdalmaid vannak?
A thai masszázs enyhítheti a panaszaidat.